Jedným z nich je známy prešovský fotograf Dionýz Dugas. Jeho kolekciu dopĺňajú fotografie Miroslava Habána z Nitry. Ivan Dančák v expozícii prezentuje svoje kresby byliniek. Cieľom výstavy je nabádať ľudí, aby poznávali liečivé rastliny a každý deň udržiavali svoje zdravie či už vhodnou prevenciou, alebo v prípade ochorenia liečebným používaním byliniek. Mimochodom, súčasťou expozície sú aj knižné publikácie, ktoré doteraz v rôznych vydavateľstvách o liečivých účinkoch bylín vyšli.
Viacerí návštevníci tejto výstavy sa zhodli na tom, že je jedinečná. Dionýz Dugas, alebo Dino, ako ho volajú priatelia (na snímke s riaditeľkou múzea Boženou Tomášovou) tvrdí, že "výstava o liečivých rastlinách na Slovensku ešte nebola".
V súčasnosti sa liečivé rastliny tešia stále rastúcej popularite, o čom svedčia plné regály so širokým sortimentom bylinkových prípravkov v našich lekárňach aj obchodoch. Podľa neho v spojení so zdravou výživou je užívanie byliniek základom zdravia. "V čase čoraz zložitejších syntetických medikamentov je ešte pri viacerých každodenných ochoreniach mnohokrát najúčinnejším liekom bylinkový čaj, obklad alebo inhalácia a nič to nestojí," dodal D. Dugas.
Ako povedal, veľa zdravia môžeme nájsť na potulkách našou prírodou, ktorá ponúka široký sortiment liečivých rastlín. Stačí spojiť príjemné s užitočným a pripraviť si jednoduché, lacné medikamenty, ktorých zdravotný účinok sa často vyrovná drahým umelým výrobkom. "Moja babka-bylinkárka svojim pacientom hovorila: 'Nejice tabletky, bo doktore nimi zabijaju ľudzi'. Aj ja si myslím, že jednostranné užívanie čoraz silnejších a rafinovanejších liekov nie je riešenie," uviedol fotograf Dugas. Najradšej cez objektív zachytáva nechtík lekársky, ľaliu a kosatec. O levanduli však vraví, že je to "ťažký fotografický problém".
Pre návštevníkov výstavy pripravili pracovníci múzea aj zátišie s vysušenými liečivými bylinkami, ktoré sú naaranžované v kytičkách alebo v ľanových vrecúškach poukladaných v prútených košíkoch. Nechýbajú rôzne príručky a herbáre zo súkromných zbierok aj z archívu múzea. Niektoré pochádzajú ešte z čias stredovekých bylinkárov. Svoje produkty vystavujú aj poprední výrobcovia liečivých čajov na Slovensku.
"Bolo úžasné vojsť do miestnosti a vnímať tú krásu nielen zrakom, ale aj čuchom. Voňavé, naaranžované bylinky, vlastnoručne nazbierané očaria každého návštevníka výstavy," povedala návštevníčka múzea, inak aj vedúca odboru kultúry na Úrade Prešovského samosprávneho kraja Eva Arvayová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš