bilanciu svojho prvého roka. Zdôraznil, že po dvoch neúspešných referendách o euroústave a neschválení rámcového finančného výhľadu na roky 2007-2013 sa v Európskej únii nedá hovoriť o inštitucionálnej kríze: „V eurozóne však začal prevládať liberálny vplyv, strácajú sa kresťanské hodnoty, na ktorých stavala. Tieto hodnoty sa neobjavili ani v ústave, preto z pohľadu KDH to vidíme ako krízu v morálnej a etickej oblasti, ako aj v oblasti ekonomickej."
Veľké štáty ako Nemecko a Francúzsko podľa Hudackého strácajú silu, čo je odrazom nedostatočnej výkonnosti ich ekonomík. Dodal, že aj preto bola v roku 2000 schválená lisabonská stratégia. Jej úlohou je viac investovať do vývoja a inovácie, lebo iba tak sa dá napredovať. Podľa europoslanca by veľa vedela urobiť aj smernica pre služby, ktorú však veľké štáty odmietajú: „Preto sa v poslednom čase spomína poľský inštalatér, ktorý je symbolom obavy veľkých štátov z uvoľnenia pracovného trhu, ktorý by narušil počet ich pracovných miest a spôsobil ďalší pokles ekonomiky." V tejto súvislosti uviedol, že predsedníctva v Európskej únii sa včerajším dňom ujala Veľká Británia, čo vkladá nádej, že isté veci sa naštartujú. Spomenul aj investovanie do vývoja a výskumu. Investovať do inovácie treba, lebo len tak bude môcť Európska únia konkurovať USA a ekonomickým tigrom, akými sú Čína a India.
Ján Hudacký pôsobí v európskom parlamente vo výbore pre priemysel, výskum a energetiku. Uviedol, že pri rokovaní často vstupoval do debát, aj podal niekoľko desiatok pozmeňujúcich návrhov. Vo frakcii Európskej ľudovej strany, ktorá je v Európskom parlamente s 267 poslancami najsilnejšia, je tieňovým spravodajcom pre odstávku jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice: „Urobil som kroky, aby sme dostali viac peňazí, ako sa schválili pri podpísaní prístupovej zmluvy."
Zároveň je aj spravodajcom pre program EÚ, ktorý by sa bude realizovať od roku 2007 a týka sa partnerstva s krajinami, s ktorými EÚ susedí. Do tohto projektu pôjde až 15 miliárd eur. Hudacký poznamenal, že pre nás je v tomto smere najzaujímavejšia Ukrajina. Ako tieňový spravodajca sa Hudacký zaoberá aj zavádzaním euro v nových členských krajinách. Cieľom je, aby výmena prebehla bez nepriaznivých dopadov na obyvateľov i podnikateľov a aby sa nezabudlo ani na odľahlé dediny. Ján Hudacký je aj členom dvoch medziparlamentných delegácií, prvá sa týka latinskej Ameriky. V tejto súvislosti bol na jednaní v Argentíne a Brazílii ohľadne voľného obchodu. „Dohoda sa nepodarila. Žiadali totiž otvoriť európsky trh pre poľnohospodárske komodity, s čím nesúhlasili štáty EÚ. Európska únia zase chce mať prístup na ich trh s priemyselnými komoditami a finančnými službami, čo sa zase nepáči im." Pôsobí aj v medziparlamentnej delegácii pre krajiny Európy, ktoré nie sú členmi Európskej únie. Vysvetlil, že ide o krajiny, ktoré majú voľný prístup na trh Európskej únie, avšak na strane druhej finančne prispievajú do rozpočtu Európskej únie.
Tiež uviedol, že ako europoslanec má možnosť pozvať ľudí na návštevu európskych inštitúcií. Urobil tak v troch prípadoch, celkove išlo asi o 90 ľudí. V poslednej skupine boli zástupcovia miestnej a regionálnej samosprávy a primátori miest. Rovnako tak má možnosť pozvať vybraté osoby na odbornú trojmesačnú stáž. Hudacký takto urobil v dvoch prípadoch, s tretím už má podpísanú dohodu.
Napokon zdôraznil, že za nevyhnutné považuje, aby sa štrukturálne fondy implementovali na regionálnej úrovni: „Aj preto vítam, že sa krajské samosprávy pustili do regionálnych operačných programov, ktoré sú nevyhnutým krokom k tomu, aby boli pripravené." Zdôraznil však, že ak vláda, ktorá má v implementácii kompetencie, s presunutím na regióny nebude súhlasiť, je pripravený návrh "globálgrantu", ktorý by vyčlenil istú sumu peňazí EÚ rovno pre zaostalé regióny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš