kalamitnom lese medzi Štôlou a Vyšnými Hágmi horí. Za normálnych okolností by išlo o klasickú rutinu. Kým sa však hasiči dostali v ťažko prístupnom teréne k ohňu, zabralo im to kopu času. A medzitým im hlavou bežal film, ako to dopadne, ak nestihnú byť dosť rýchli.
"Mali sme ozaj čo robiť, obrazne povedané hasenie už bolo len hračkou. Dostať sa však na miesto dalo zabrať aj našej starej technike. Museli sme ťahať hadice dosť ďaleko, to zabíja čas a mali sme obavy, aby zatiaľ oheň neušiel do živého lesa," priblížil podmienky zásahu jeho účastník Peter Ščigulinský z Hasičského a záchranného zboru v Poprade. Vozidlo s cisternou sa dostalo asi 600 metrov od miesta požiaru, odtiaľ už museli hasiči ťahať systém hadíc a vodu z cisterny prečerpávať. "Komplikácie boli kvôli tomu, že terén bol v strmom kopci, museli sme prechádzať cez popadané stromy," dodal Peter Ščigulinský.
Kým sa hasičom podarilo prebojovať sa až k miestu požiaru, zvrchu už terén mapovali pomocou vrtuľníka popradskej spoločnosti Air Transport Europe (ATE). "Hasiči nás požiadali o rekognoskáciu. Nebol to pekný pohľad, zhora to vyzeralo zle, proste veľký požiar v neprístupnom teréne," povedal pilot vrtuľníka a riaditeľ ATE Milan Hoholík. Leteckí záchranári boli pripravení v prípade potreby ráno pomáhať pri likvidácii ohňa s vlastnými vrtuľníkmi. Napokon sa však hasičom podarilo dostať sa k požiaru.
"Dymenie v lese si všimol lesník zo susedného ochranného obvodu. Keď šli naši ľudia na obhliadku, videli, že to nie je zvládnuteľný oheň a okamžite požiar nahlásili hasičom. Mali ozaj ťažkú robotu, ten terén nie je jednoduchý," uviedol Ján Messerschmidt zo Štátnych lesov (ŠL) TANAPu. Ako dodal, plocha, ktorú zachvátil požiar, bola čiastočne od kalamity vyčistená. Už dlhšie sa na nej nepracovalo. "Oheň, našťastie, nešiel do korún vysokých stromov, tie menšie však vzbĺkli, zhorel podrast a kalamitná hmota," dodal lesník. Podľa jeho skúseností oheň po troch dňoch horúceho počasia nebol až tak neočakávaný. Oblasť, v ktorej horelo, však miestni považujú aj za dosť atakovanú ľuďmi. "Je to hubárska oblasť, nie je teda vylúčené ani zavinenie človekom, ale to je len hypotéza," uvažoval nad príčinami hovorca ŠL TANAPu Marián Šturcel.
Napriek komplikáciám s dostupnosťou požiaroviska sa hasičom podarilo dostať oheň pod kontrolu hodinu a pol po polnoci. "Požiar je lokalizovaný, pokračujeme v jeho likvidácii. Ráno sa nám podarilo objaviť vhodný zdroj vody, to nám vylepšilo systém organizácie hasenia," uviedol vo štvrtok dopoludnia riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch. Popoludňajší dážď tiež prispel k rýchlejšiemu uhaseniu kalamitiska. "Naši už z miest odchádzajú, oheň je dohasený, hliadkovať teraz budú pracovníci Štátnych lesov TANAPu," doplnil riaditeľ OR HaZZ v Poprade. Ohňu podľahlo takmer päť hektárov kalamitiska. Naďalej na likvidácii požiaru ešte včera pracovalo 37 hasičov, z toho 12 členov Hasičskej a záchrannej brigády z Humenného.
Od začiatku roka ide o desiaty požiar na území Tatranského národného parku. "My stále upozorňujeme, že situácia v Tatrách je vážna, kto tvrdí opak, zavádza verejnosť. Stačí sa pozrieť z hlavnej cesty, tie veľké hnedé fľaky sú vyschnuté zvyšky lesa, to je ako sud s pušným prachom," zdôraznil Ondrej Šproch. Očakáva, že po včerajšom zasadnutí Vládneho výboru pre obnovu a rozvoj Tatier sa aj k popradským hasičom dostane špeciálne vozidlo na zásah v lesoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš