a telesnej kultúry na Úrade Prešovského samosprávneho kraja Karol Lacko a Rudolf Bosák odovzdali ocenenia prešovského župana 30 študentom stredných škôl. Každý z nich, hoci rôznym spôsobom, úspešne reprezentoval kraj v stredoškolskej odbornej činnosti, tiež na celoslovenských rôznych vedomostných súťažiach a olympiádach. Karol Lacko zároveň poďakoval ich pedagógom za to, že im venovali často aj voľný čas a motivovali ich k úspešným výkonom. Medzi ocenenými boli aj študenti, ktorí sa zapojili do piatich ročníkov súťaže o ceny Michala Bosáka.
Za všetkých v múzeu prehovorila jedna z víťaziek, študentka Obchodnej akadémie v Prešove Mária Vojtková. Získala 2. miesto a za odmenu sa zúčastnila týždenného pobytu v Moskve. "Keď som do súťaže zaslala svoj projekt, ani som poriadne nevedela, kto bol Michal Bosák. Azda len to, že v meste je po ňom pomenovaná budova banky a jeho podpis je na americkej bankovke. Neskôr ma príjemne prekvapilo, aký to bol vzácny človek a tiež potešilo, že jeho potomkovia dodnes podporujú tvorivosť mladých ľudí," povedala M. Vojtková.
Výstavu s množstvom faktografických materiálov o Michalovi Bosákovi videlo už mnoho cudzincov v rôznych mestách sveta a táto je začiatkom série podujatí k blížiacemu sa 100. výročiu podpisu bankára Michala Bosáka na amerických bankovkách. Príbeh chudobného chlapca z Okrúhleho v okrese Svidník, ktorý koncom 19. storočia odišiel hľadať šťastie do Ameriky a stal sa vplyvnou osobnosťou vo svete finančníctva i na politickej scéne, nie je pre krajanov neznámy. No je ešte mnoho nevypovedaných "perličiek".
Na otvorení výstavy sme medzi hosťami našli aj jeho synovca, dnes 81-ročného Jozefa Rokytu z Okrúhleho. Mimochodom, M. Bosák tam pred 80 rokmi založil obecnú školu, ktorá funguje dodnes. "Keď založil školu, mal som asi rok. Nepamätám sa naňho, len z rozprávania rodičov a príbuzných. Potom som do tej školy chodil päť rokov. Vtedy tam bolo 105 žiakov. Neskôr som v nej učil a to celých 40 rokov," povedal nám synovec.
Pripomenul, že bankár Bosák pomáhal v ťažkých povojnových časoch dedinčanom aj inak. Kúpil od veľkostatkárov pôdu a doviezol dedinčanom obilie i zemiaky, aby mohli polia obrobiť a z úrody prežiť. "Staral sa nielen o obživu, ale aj o kultúrne veci. Dôkazom je škola, ale do Okrúhleho prinášal aj knihy, aby sa deti vzdelávali, podporoval cirkev a iné aktivity. Ja si myslím, že ľudia, ktorí si ho pamätajú, alebo vedia o jeho skutkoch, vážia si ho dodnes. No nájdu sa aj takí, ktorým nebol po vôli," dodal J. Rokyta.
Výstava o živote a kariére Michala Bosáka bude verejnosti dostupná do 24. júla. Podľa prezidenta Spoločnosti Michala Bosáka, Rudolfa Bosáka výstavu plánujú postupne premiestňovať do každého krajského mesta na Slovensku. Na jeseň by sa mala objaviť aj v slovenskom parlamente. Pre úplnosť pripomíname, že expozíciu tvoria dnes už vzácne fragmenty zozbierané prevažne z rodinných archívov, ale aj tie, ktoré sa zachovali v amerických bankárskych kruhoch.
Michal Bosák je aj pre súčasníkov akýmsi príkladom toho, že keď človek veľmi chce, dokáže aj nepravdepodobné. Z Okrúhleho odišiel ako 17-ročný chlapec do USA. Vypracoval sa na uznávaného finančníka a založil niekoľko bankových domov. Ako prezident First National Bank sa jeho podpis dostal aj na americkú desaťdolárovku. V roku 1918 podpísal Pittsburskú dohodu, ktorá schvaľuje politický program smerujúci k vytvoreniu ČSR. Založil Americko-slovenskú banku v Bratislave, ktorá mala 12 filiálok po celom Slovensku. Jedna z nich bola ja v Prešove. Zomrel v roku 1937 a pochovaný je v americkom Scrantone.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš