prestúpiť na vlak do Prešova. Verila som, že osobný vlak v Kysaku počká na meškajúci rýchlik, ale nestalo sa tak," začína svoje rozprávanie Marcela Gernátová z Prešova. Na ďalší spoj do Prešova čakala asi hodinu.
Pár dní na to pani Marcela cestovala opäť. Rýchlik zo Spišskej Novej Vsi do Kysaku opäť meškal. Teraz desať minút a cestou sa meškanie zvýšilo o ďalšie dve minúty. "Samozrejme, osobný vlak do Prešova sme nestihli. Bolo nás asi tridsať. Naozaj neviem, pre koho sú vlastne služby železnice, ale pre cestujúcich teda nie. Veď sme si zaplatili riadne cestovné, dokonca rýchlikový príplatok, aby sme cestovali rýchlejšie. To sme mohli ísť osobným vlakom a časovo by to bolo to isté."
Pani Marcela aj napriek negatívnym skúsenostiam ostala železniciam verná. Ich služby využila opäť. Ani teraz však nedopadla lepšie. S dcérou šli z Gelnice rýchlikom do Prešova. Vlak dorazil do Kysaku s 25-minútovým meškaním. Osobný vlak do Prešova však odišiel a to iba sedem minút predtým, ako do Kysaku prišiel rýchlik. "Toto ma už nazlostilo. Naozaj nemohli počkať sedem minút?" pýta sa M. Gernátová.
Keďže toto bola už tretia negatívna skúsenosť, napísala sťažnosť do knihy sťažností v dopravnej kancelárii v Kysaku. "Prednosta stanice mi odpísal, že moju sťažnosť považujú za neopodstatnenú. Pýtam sa, kto mne aj ostatným cestujúcim zaplatí stratený čas, zbytočne zakúpené rýchlikové príplatky a tiež detský rýchlikový príplatok? Trikrát cestujem rýchlikom, trikrát mešká a trikrát nepočká na cestujúcich prípoj smerom do Prešova. To sa môžeme vrátiť na začiatku tretieho tisícročia ku konským povozom," neskrýva rozčarovanie nad službami železníc M. Gernátová.
O vyjadrenie sme požiadali prednostu železničnej stanice v Kysaku Miroslava Hricišáka.
"Osobný vlak s odchodom o 14.23 nemá čakací čas na rýchlik, ktorým cestovala dotyčná pani. Osobný vlak bol vypravený načas. Stanovené čakacie časy sú konštruované z dôvodu plynulosti vlakovej dopravy v rôznych úsekoch na tratiach železníc," vysvetlil prednosta Hricišák. "Každý vlak má stanovený tzv. čakací čas. Pri niektorom spoji je to päť, pri inom desať minút alebo aj viac. Záleží to od konkrétneho vlaku. Ak rýchlik, na ktorý čaká osobný vlak, stihne dôjsť do stanice v rámci toho čakacieho času, prípoj ho počká. Ak je však meškanie väčšie, prípoj na rýchlik nečaká."
Inými slovami, z dôvodu narušenia odchodov niektorých vlakov by dochádzalo k meškaniu ďalších spojov.
"Každému sa vyhovieť nedá. Chápem rozhorčenie cestujúcich, ale je určitý predpis, ktorý musíme dodržiavať. Tak je stanovený grafikon."
Zaujímalo nás, či cestujúca v takýchto prípadoch má nárok na vrátenie cestovného.
"Cestujúca si mohla uplatniť nárok na vrátenie peňazí v prípade, ak by sa pre meškanie vlaku vzdala cesty. Keďže v ceste pokračovala, nárok nemá," povedal hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko a. s. Miloš Čikovský a uviedol aj príklad. "Ak si cestujúci kúpi lístok na vlak a ten mešká viac ako päť minút, môže sa v nástupnej stanici vzdať cesty a požiadať o vrátenie cestovného. Ak cestujete vlakom, ktorý má meškanie, môžete vystúpiť a pracovníci železnice vás bezplatne prepravia späť do nástupnej stanice. Tam požiadate o vrátenie cestovného."
Sú aj ďalšie dôvody, kedy vám železničná spoločnosť vráti peniaze. Cestujúci môže pre meškanie prerušiť cestu v ktorejkoľvek železničnej stanici a ďalej pokračovať iným dopravným prostriedkom. Za neprecestovaný úsek mu budú vrátené peniaze. Ak sa cestujúcemu stane, že kvôli meškaniu alebo vynechaniu vlaku nestihol prípoj, železnice ho prepravia do cieľovej stanice aj po inej trati a to bez doplatku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš