denníku uviedli, po vydaní krízového mzdového predpisu sa medzi zamestnancami zdvihla vlna odporu. Nasledovalo niekoľko protestných zhromaždení. Vedenie spoločnosti totiž navrhovalo, aby sa dodatkom k pracovným zmluvám znížila základná mzda zamestnancov o 10 percent, hoci v tom čase už mali dvojzložkovú mzdu.
Časť zamestnancov, najmä technikov dodatky aj podpísali, ale prevažná väčšina sa postavila na odpor a vyslovila tak svoj nesúhlas. Prvé vyjednávanie s odborármi bolo neúspešné, ale na druhom dospeli k dohode. Na vyjednávaní sa zúčastnil riaditeľ spoločnosti Miroslav Kollár, výkonný riaditeľ ZŤS Inmart a.s. Martin Milan Albert a hlavný vyjednávač združenie Dividend, do ktorého strojárne patria, Bohuslav Synak. OZ Kovo zastupoval predseda Emil Machyna, hlavný vyjednávač Anton Mifka a člen predsedníctva Jozef Balica. "Zo záverov vyplýva, že vedenie anuluje krízový mzdový predpis a upraví pracovné zmluvy do pôvodného stavu, a to aj tým, ktorí dodatky už podpísali. Manažment súhlasil, že od 1.júla zvýši priemernú mzdu zamestnancov o 10 percent, pričom tarify stúpnu o 5 percent a rovnaký pomer bude mať aj pohyblivá zložka mzdy," sprostredkoval nám podstatné výsledky dohody J. Balica (na snímke). Posunuli sa však o ďalší krok dopredu, keď hovorili o stanovení transparentných kritérií na vyplácanie pohyblivej zložky mzdy s tým, že sa budú vyhodnocovať každý mesiac. Zároveň si odborári otvorili cestu k rokovaniu o ďalších častiach podnikovej kolektívnej zmluvy.
Pripomíname, že hrubé mzdy bardejovských strojárov sa pohybovali na úrovni 9-tisíc korún, čo je hlboko pod celoslovenským priemerom. Podľa údajov zo Štatistického úradu SR je totiž priemer v strojárskom odvetví 12 až 19-tisíc korún. Nie je však žiadnym tajomstvom, že cena práce je v rôznych regiónoch rôzna, hoci nemá nič spoločné s produktivitou. Aj 10-percentné zvýšenie mzdy je teda pre bardejovských strojárov krokom dopredu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš