školských zariadení. Hlasovanie o nepopulárnom racionalizačnom opatrení, ktoré malo priniesť dostatok peňazí na chod zvyšných troch škôlok zo štyroch existujúcich, si devätnásti poslanci nechali ako posledný bod zastupiteľstva. Po siedmich hodinách čakania na verdikt nezrušili poslanci verejným hlasovaním ani jednu z nich. Primátor František Orlovský v závere varoval, že riešenie pálčivého problému len odsunuli. Hrozí nedostatok peňazí na koncoročné výplaty a chod materských škôl (MŠ).
Z pôvodne plánovaného tajného hlasovania dal ako prvý návrh na verejné Peter Bizovský. "Myslím, žeby sme mali hlasovať verejne, inak tu boli rodičia a zástupcovia škôlok zbytočne. Výsledok by si mohli zistiť aj zajtra (včera, pozn. redakcie) telefonicky. Ja s tým nemám problém," vyzval poslancov Bizovský. Jeho návrh akceptovali. Zároveň sa dohodli, že do hlasovania o vyradenie tej-ktorej škôlky nezahrnú MŠ na Štúrovej ulici. Jej vyradenie by totiž neušetrilo potrebný balík peňazí. Primátor stanovil pravidlá hlasovania jasne: na zrušenie konkrétnej škôlky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny, v tomto prípade desiatich poslancov. Najprv hlasovali za vyradenie MŠ na Okružnej ulici. Žiaden z poslancov nebol za zrušenie, Vladimír Vatraľ, Pavol Dlugoš a Ján Laskovský sa hlasovania zdržali. Za zrušenie škôlky na Vsetínskej ulici bol poslanec Pavol Jeleň, proti zrušeniu hlasoval Ján Leskovský, Milan Sivulka, Valent Jaržembovský, Vladimír Vatraľ a Anton Križalkovič. Najmenšiu podporu mala u poslancov MŠ na Tatranskej ulici. Za zrušenie hlasovali: Peter Bizovský, Peter Sokol, Pavol Dlugoš, Milan Benko, Milan Sivulka, Milan Knapík a Marta Benková. Sedem hlasov bolo na zrušenie málo, Orlovský konštatoval, že hlasovanie za zrušenie jednej MŠ bolo neúspešné.
V úvode zasadnutia prišli rodičia a zástupcovia MŠ orodovať za zachovanie škôlok, každý prišiel podporiť tú svoju. "Rozhodnite srdcom, nie rozumom," znelo z úst rozvášnených rodičov. Po podporných vstupoch informoval prednosta Mestského úradu Anton Karniš o stave školstva. V štyroch materských školách je momentálne zapísaných 503 žiakov, pričom len 347 z nich škôlku skutočne navštevuje. Priemerná vyťaženosť MŠ je teda na 70 percent, z čoho pramení aj nedostatok financovania všetkých štyroch predškolských zariadení. Na pondelkovom neformálnom stretnutí dostali poslanci k dispozícii analýzy stavu jednotlivých MŠ. K nim pridal zástupca prednostu Mestského úradu v Starej Ľubovni Peter Burian aj sumár výdavkov, ktoré by predstavovali náklady na potrebné zateplenie jednotlivých MŠ. "V prípade investícií do MŠ na Okružnej ulici by išlo o sumu takmer 6,5 milióna korún, pavilónová škôlka na Vsetínskej ulici by si vyžiadala vyše 15,8 milióna, MŠ na Tatranskej 14,6 milióna korún," vyčíslil náklady na zateplenie priestorov škôlok Burian.
Súbor racionalizačných opatrení sa týka aj miezd, objemu tovarov a služieb v staroľubovnianskej základnej umeleckej škole a centre voľného času.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš