zlomok toho, čomu musí čeliť sedem zamestnankýň predajne textilu, obuvi a galantérie, tzv. čínskej predajne na Letnej ulici v Spišskej Novej Vsi.
Ako sa nám podarilo zistiť, tento stav trvá už od februára tohto roku. Pracovníčky sa preto rozhodli podať oficiálnu sťažnosť. Podľa slov jednej z nich, ktorá nechcela byť menovaná, vedúci predajne ich nútil pracovať nadčasy. Tie predstavovali do mesiaca aj 40 hodín. No mzdy sa za ne nedočkali. „Keď sme sa vedúcemu predajne sťažovali na tieto postupy, slovne nám prikázal, aby sme odišli. To však nie je všetko. Každý mesiac sme počas pracovnej doby spolu so zákazníkmi stáli pri pokladni, kde nám vedúci dal na ruku 6 800 korún bez výplatnej pásky. Máme preto podozrenie, že nám zamestnávateľ neodvádza odvody ani poistné. Navyše v soboty pracujeme prakticky zadarmo. Sme radi, že máme prácu, ale za takých podmienok je to neúnosné," zdôraznila nespokojná zamestnankyňa.
Podľa našich informácií Krajský inšpektorát práce (KIP) z Košíc už v spomínanej čínskej predajni uskutočnil kontrolu. „Zistili sme, že tam dochádzalo k porušovaniu pracovno-právnych vzťahov. Na základe kontroly bolo zistené, že sťažnosť bolo opodstatnená. Nariadili sme zamestnávateľovi zistené nedostatky odstrániť. Bola uložená aj finančná pokuta. Nie je však ešte právoplatná, takže o jej výške nechcem hovoriť," priblížil Mgr. Kamil Lipták z KIP. Zároveň zdôraznil, že v týchto prípadoch môže byť zamestnávateľovi uložená pokuta až do výšky jedného milióna korún. V rámci Košického samosprávneho kraja pritom ročne KIP rieši približne 600 podaní týkajúcich sa porušenia pracovno-právnych vzťahov.
Spomínaná novoveská predajňa je jednou z prevádzok firmy WANG SHENG, spol. s r. o., Bratislava. So spoločnosťou sme sa snažili spojiť, ale bezúspešne. S otázkami o porušeniach pracovných podmienok zamestnancov predajne sme sa obrátili aj na vedúceho predajne Luoa Wanga. Bohužiaľ kvôli jazykovej bariére s ním komunikácia nebola možná. Dal nám iba číslo na splnomocneného zástupcu spoločnosti. Ten nám síce stanovisko poskytol, avšak neželal si byť menovaný.
„Krajský inšpektorát práce nám v správe vyčíta nejaké veci a taktiež navrhol opatrenia. Niektoré už v najbližšej dobe zrealizujeme. Čo sa týka stravných lístkov, tie by mali byť v priebehu týždňa zabezpečené. Je pravdou, že v tejto predajni bola zvolená spomínaná forma vyplácania mzdy. Budeme sa snažiť nedostatky odstrániť, ale vyžaduje si to istý čas. Niektoré veci sa jednoducho nedajú robiť zo dňa na deň. V našej krajine platia úplne iné zákony, ako v krajine, odkiaľ pochádzajú majitelia spoločnosti. Preto to istý čas potrvá, kým sa dajú veci do poriadku. Predpokladám tak dva až tri týždne. Nechceme predsa riskovať finančný postih," dodal zástupca spoločnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš