zistila nedovolenú výrobu liehu," povedala v Prešove hovorkyňa Colného riaditeľstva SR Silvia Balázsiková. „Trestným činom je aj to, keď si fyzická osoba vypaľuje destiláty pre vlastnú potrebu. Colná správa môže uložiť pokutu od milióna vyššie, až do výšky desať miliónov," upozornila hovorkyňa.
Čo je teda potrebné na to, aby človek mohol legálne vypáliť alkohol? Podľa slov S. Balázsikovej je nutné povolenie ministerstva pôdohospodárstva na výrobu liehu. Pri spracovaní liehu musia byť dodržané podmienky slovenských technických noriem a takisto sa musí viesť presná evidencia predpísaná zákonom. Medzi prípadmi, ktorými sa vlani zaoberala colná správa, bola aj nelegálna veľkovýroba liehu v jednom poľnohospodárskom družstve neďaleko hlavného mesta. Vynaliezavosť podvodníkov nepozná hraníc. Podľa Balázsikovej častokrát dochádza k súbehu trestných činov, keď výrobcovia pridávajú do nelegálne privezeného liehu rôzne esencie a fľaše opatrujú falzifikátom identifikačných známok. Hovorkyňa upozornila aj na to, že obchodníci s liehovinami si neplnia oznamovacie povinnosti. To sa už dá formou e-mailu.
Od 1. 5. 2004 riešil Colný úrad Prešov 758 prípadov porušenia daňových povinností, týkajúcich sa nielen liehu, ale aj cigariet či pohonných látok. „Minulý týždeň sme robili veľkú kontrolu v jednom prešovskom liehovarníckom závode. Išlo o hĺbkovú kontrolu a jej výsledkom je, že nedošlo k porušeniu predpisov," povedal šéf Colného úradu Prešov Ľubomír Medvec. „Takže Slovak Gold je v dobrých rukách," reagoval na jeho slová primátor Milan Benč, ktorý tak naznačil, že kontrolovaným subjektom je firma Prelika.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš