prítomnosti matky. Je nepokojné, plačlivé. Cíti hlavne jej citovú neprítomnosť," hovorí o dopade matkinho konania na vlastné opustené dieťa riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Starej Ľubovni Peter Bizovský.
Situácia sa ani medziročne nemení, svoje deti ponechávajú napospas osudu najmä matky rómskeho pôvodu. Celú starostlivosť o novorodeniatka v prvých chvíľach života tak odsunú na zdravotný personál. „Ošetrovanie a kŕmenie detí i bežná starostlivosť zostáva na sestre. Znamená to prácu navyše a veľkú časovú stratu," hodnotí dopad nezodpovedného prístupu novopečených krkavčích matiek Bizovský.
Lekári riešia situáciu „odložených detí" výzvami prostredníctvom obvodného lekára alebo starostu obce, aby sa rodičia po svoje deti vrátili. Neoceniteľná je v tomto prípade pomoc sociálnej sestry.
„Pre matku, ktorá opustila svoje dieťa, neexistuje žiaden postih," uvádza riaditeľ NsP v Starej Ľubovni. Zatiaľ sa všetky do staroľubovnianskej nemocnice pre svoje deti vrátili, „či už dobrovoľne, alebo pod nátlakom sociálnej sestry," dodáva.
Situácia opustených detí nie je len staroľubovnianskou záležitosťou. Úteky matiek, ktoré práve porodili, nie sú ničím výnimočným. Ako najčastejší dôvod uvádzajú matky Rómky nutnosť návratu k početnému ostatnému potomstvu alebo obavu z nevery partnera. Zároveň si uvedomujú, že je o ich dieťa dobre postarané.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš