Penty, a. s., Vitesa. Tá totiž ako jediná zložila zábezpeku 40 miliónov v zmysle obchodnej súťaže vyhlásenej Prešovským samosprávnym krajom (PSK). Vitesa zložila 80 miliónov Sk zábezpeky, lebo má záujem aj o prenájom nemocnice vo Svidníku. Samosprávna v Humennom na rokovanie PSK s Vitesou zareagovala tak, že začala pripravovať vlastný projekt transformácie, primátor Humenného a poslanec PSK Vladimír Kostilník argumentujú tým, že pripravovaná zmluva je nevýhodná. Rovnaký názor má aj ďalší humenský poslanec PSK Ivan Hopta.
V tejto súvislosti sme sa opýtali predsedu PSK Petra Chudíka, prečo sa zavrhla pôvodná myšlienka, že nemocnice PSK pôjdu do prenájmu za výšku odpisov. „Treba sa zamyslieť, čo by to znamenalo v praxi. Čo sa týka humenskej nemocnice, sú ročné odpisy vo výške 51 miliónov Sk. Je vôbec reálne v humenskej nemocnici vyrobiť ročný zisk 51 miliónov? Každý súdny človek musí na túto otázku odpovedať, že nie. Ak predsa, tak by to už nebolo o zdravotníckej starostlivosti." Chudík dodal, že v prípade transformácie nemocníc PSK v prvom rade musí myslieť na riešenie záväzkov: „Aby nedochádzalo k exekúciám. A mal by sa riešiť aj rozvoj. Lebo je ťažko z rozpočtu PSK dávať veľké peniaze na investície do nemocníc. Ale keď sa nebude investovať, v prvom rade to pocíti lekár, a potom pacient."
Predseda PSK zdôraznil, že tam, kde nemocnice na tom boli ekonomicky relatívne dobre, sa transformácia urobila rýchlo, napríklad v Levoči a v Starej Ľubovni. Na riešenie zostali tri nemocnice. „Bohužiaľ sa však stáva, že počas procesu rozbehnutej transformácie sa menia názory. Týka sa to tak Vranova, ako už aj Humenného." Čo sa týka humenskej nemocnice, Chudík uviedol konkrétne čísla. Pohľadávky predstavujú 108 miliónov, záväzky 138 miliónov Sk. Asi 70 miliónov záväzkov sa týka verejných financií: „Avšak pohľadávky sa musia rozčleniť. Riaditeľka nemocnice označila ako bonitné len pohľadávky za asi za 40 miliónov korún."
Podľa Chudíka si v prvom musia stanoviť podmienky transformácie v Humennom. „Až potom sa dá diskutovať o tom, či za takých podmienok investor do nemocnice príde. Jednou z podmienok v Humennom je, aby investor platil aspoň 50 percent odpisov, čiže 25 miliónov korún. A tých 25 miliónov korún aby sa každý rok investovalo do nemocnice. Je to dobré, lebo bude na rozvoj, ale ľudia v Humennom nepozerajú na záväzky a samosprávny kraj ich vyriešiť nevie. Nájom, ktorý sa stanoví pre investora, musí predsa riešiť tak rozvoj nemocnice, ako aj záväzky."
Čo hovorí predseda PSK na obavy Humenčanov o zániku nemocničných oddelení? „V zmluve musí byť ošetrené, aby sa zachovala zdravotnícka starostlivosť, ako aj prevzatie pracovno-právnych vzťahov so všetkými záväzkami z toho vyplývajúcimi. Aj s kolektívnou zmluvou," uviedol Chudík a dodal, že podľa jeho názoru by v humenskej NsP už nemalo dôjsť ani k prepúšťaniu, lebo počty zamestnancov sú už zredukované. Podľa neho sa s investorom dá rokovať aj o vyššom nájme: „Zmluva ešte nie je uzatvorená. Schvaľovať sa bude na zastupiteľstve a konečné slovo budú mať teda aj tak poslanci."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš