spoločnosti Spravbyt. Spoločnosť C. E. U. mala 45 percent, ktoré kúpila viedenská firma EnergieComfort. Rada rokovala o analýze prevádzky tepelného hospodárstva od roku 1996 do roku 2004 a novom energetickom koncepte. Analýzu vzala mestská rada na vedomie. V prípade otázky odplaty za správu mestských bytov a tepelného hospodárstva sa priklonila k variantu č. 3. Ten hovorí o tom, že „pri výpočte odplaty je uvažované s odplatou vo výške 1 % z hodnoty spravovaného majetku, pričom sa s každým odpredaným bytom zníži odplata pre mandatára". Mestská rada žiada Spravbyt, aby prednostne a urýchlene vysporiadal byty so zmiešaným vlastníctvom.
„Mesto k 1. 1. 2005 ostalo vlastníkom 842 bytov, ktoré sú v správe spoločnosti Spravbyt. Až 574 z nich je v domoch so zmiešaným vlastníctvom," konštatoval radný Milan Berdis (na snímke na titulnej strane), ktorý zdôraznil, že ide vo väčšine prípadov o problematické byty, lebo ich buď nájomníci nechcú odkúpiť, alebo ani neplatia nájomné. Berdis ďalej uviedol, že „mandátna zmluva má už 4 či 5 dodatkov, stáva sa pomaly neprehľadnou. Preto záver z rady znel pripraviť novú zmluvu."
Zároveň potvrdil, že rakúsky spoluvlastník Spravbytu chce upraviť vlastnícke vzťahy, aby sa stal väčšinovým vlastníkom spoločnosti. V tejto súvislosti rada nedala žiadne záväzné odporúčanie, navrhla len zriadenie komisie, ktorá preskúma návrhy spoločnosti EnergieComfort.
Nový energetický koncept Spravbyu vzala rada na vedomie s pripomienkami. „Nie je spravená koncepcia nakladania s bytmi a Spravbyt len rieši problémy, ktoré vznikajú samospádom a na základe zmluvných vzťahov s mestom," povedal poslanec Jozef Kužma, pričom podotkol, že iná vec je, či za to pýta veľa alebo málo peňazí. „Myslím, že na ťahu je mesto, ktoré má určiť koncepciu bývania, nie Spravbyt." Podľa Kužmu má rozhodnutie o budúcnosti Spravbytu presah cez toto volebné obdobie a ovplyvní tepelné hospodárstvo v meste minimálne na 15 rokov.
„Je to také strategické rozhodnutie, ako keď štát predáva elektrárne," prirovnal J. Kužma rozhodovanie o tom, koľko percent si mesto v spoločnosti ponechá. Ako dodal, doterajšie obdobie fungovania Spravbytu hodnotí doteraz viac pozitívne ako negatívne, hoci vždy bude rozpor v tom, že dodávateľ si myslí, že lacno predáva a odberateľ, že draho kupuje. Záujem spoločnosti
EnergieComfort o väčšinový, 55-percentný podiel akcií v Spravbyte potvrdil aj primátor Milan Benč. Nová spoločnosť by sa vraj mala aj premenovať na SpravbytComfort. O tom, či mestská samospráva pristúpi na návrh Rakúšanov, sa zatiaľ nehovorilo. Naviac podľa Kužmu by takýto predaj mal ísť cez verejnú obchodnú súťaž.
Za minulý rok dosiahla akciová spoločnosť Spravbyt zisk, pričom 55-percentný mestský podiel zo zisku činí 6,2 mil. Sk. Tieto peniaze majú byť určené na rekonštrukciu kotolne na Základnej škole na Kúpeľnej ulici (4,2 mil. Sk) a na prepojenie, zateplenie a rekonštrukciu strechy na zlúčenej škole Májové námestie - Zimná. Na školy pôjde aj 9 miliónov pôvodne určených na opravu zimného štadióna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš