darcov, aby si žiadali vrátiť finančné prostriedky, peniaze z účtov Štátnych slov (ŠL) TANAPu neodbúdajú.
V reakcii na výzvu českých ochranárskych aktivistov riaditeľ ŠL poznamenal, že najväčším darcom z Čiech bola Opavia. Ďalšie väčšie sumy od českých prispievateľov šli podľa jeho slov "omylom" na Fond Tatry pri Nadácii Ekopolis. "Pravda je taká, že českí prispievatelia prispievali do Fondu Tatry pri Nadácii Ekopolis vedome a zámerne. Od začiatku založenia Fondu Tatry, ktorého partnerom na českej strane bola Nadace Partnerství z Brna, sme transparentne odkomunikovali, že financie českých prispievateľov prostredníctvom darcovských esemesiek budú použité v súlade s pravidlami o účelovom využití Fondu Tatry na projekty a aktivity, koordinované Fondom Tatry s dôrazom na dlhodobý rozvoj Tatier. Štátne lesy boli o tejto skutočnosti informované," uviedla v stanovisku Nadácie Ekopolis Henrieta Hrinková. Ako dodala, v zozname českých darcov, ktorí prispeli priamo na účet ŠL TANAPu, nie je len Opavia, ale aj ďalšie subjekty, ako mestá, školy, kraje.
V polovici júna evidovali ŠL na účte vyše 35 miliónov korún. Podstatnou sumou naň prispeli spoločnosti MOL Budapešť, Slovnaft, Slovak Telekom a T-mobile Slovensko. Ďalšími prispievateľmi sú právnické osoby a jednotlivci zo Slovenska, Veľkej Británie a Českej republiky. "Peniaze z účtu, do ktorého prispela aj spoločnosť Opavia so slovenskou dcérskou spoločnosťou sumou vyše päť miliónov korún, sa použijú výhradne na nákup sadeníc, určených na zalesnenie kalamitou postihnutých lesov," uviedol hovorca ŠL TANAPu Marián Šturcel. "Keďže letné mesiace nie sú vhodným vegetačným obdobím na výsadbu mladých stročekov, z účtu neodbudol ani halier. Ani o vrátenie finančného daru do dnešného dňa nikto nepožiadal," konkretizoval hovorca.
Použitie peňazí z účtu ŠL TANAPu kontroluje Komisia pre hospodárenie s darovanými prostriedkami.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš