Zdá sa, že v meste ako je Prešov, môžete o tom len snívať. Tú prvú, najťažšiu časť síce urobíte, ale o pohode už nemôže byť ani reči. Aspoň nie vtedy, keď sú vo vašej blízkosti záhradkárske kolónie.
Na jar, v lete, či na jeseň záhradkári upratujú tak, že spaľujú biologický odpad. A tak sa vám stane, že hocikedy máte takú zadymenú záhradu, že sa v nej nielen nedá sedieť, ale ani vyvesiť bielizeň, či vyvetrať dom. No a v takej chvíli skúšate dohovoriť susedom. Jedni sľúbia, že už nebudú, iným je to jedno a ďalší sú až agresívni. Opakuje sa to rok čo rok. Strácate trpezlivosť a hľadáte pomoc na úradoch.
Tak postupovala aj rodina Dovalovcov z Prešova. "Je to neúnosné, preto som sa rozhodla brániť svoj životný priestor i zdravie mojej rodiny. Podľa mňa v čase, keď platí zákon o odpadoch, je absurdné, že ľudia spaľujú odpad kdekoľvek a kedykoľvek," povedala nám Marta Dovalová a dodala: "Oslovila som aj mestských poslancov, komisiu verejného poriadku, komisiu pre výstavbu, dopravu a životné prostredie. Dokonca aj primátora mesta a hoci som počula veľa prísľubov, nič sa nezmenilo. Záhradkárskym osadám chýbajú jasné pravidlá a neospravedlňuje ich ani fakt, že políčka sú súkromným majetkom. Vo vedľajšej osade nazývanej Jahoda je asi 60 záhrad a keď len jeden z nich niečo spaľuje, tak sa tu nedá dýchať."
Faktom je, že toto je problém v celom meste. Takéto zadymovanie sa netýka len ulíc, kde sú záhradkárske osady, ako je Terchovská, Horárska, Pod Kamennou Baňou a Za Kalváriou. Deje sa to aj v iných štvrtiach. Ľudia pália svoje kopy odpadu aj v záhradách svojich rodinných domov bez strachu. Nikto ich totiž nekontroluje, nesankcionuje, nikto ich neupozornil, že konajú protizákonne. Problém tu však je a mesto by ho malo riešiť účinnou legislatívou. Napokon, ukladá mu to zákon a iné mestá opatrenia už urobili. Stanovili nielen povinnosti, ale aj systém kontrol a sankcie.
Mimochodom, v Čechách už dva roky platí zákon, ktorý schválila poslanecká snemovňa a ukazuje sa, že v praxi je veľmi účinný. Ak sused obťažuje suseda dymom zo záhrad, môže ho to stáť pokutu 10-tisíc českých korún. Takáto hrozba je dostatočným tlakom na to, aby ľudia svoj odpad likvidovali inak, ako spaľovaním a bezohľadným zadymovaním okolia.
A ako je to na Slovensku? Podľa paragrafu 18, odsek 3 písm. b zákona c. 223/2001 Z. z o odpadoch v znení neskorších predpisov sa zakazuje odpad zneškodniť inak, ako v súlade s týmto zákonom. Inak povedané, musí sa zvážať a likvidovať na skládkach. Fyzickej osobe, ktorá nie je podnikateľom a poruší tieto povinnosti, ukladá obec pokutu do 5-tisíc korún. Obce a mestá sú povinné zavedením vhodného systému zberu odpadov zabezpečiť, alebo umožniť zber a prepravu aj biologicky rozložiteľného odpadu. Dokonca, ak tak neurobia, aj im hrozí pokuta vo výške 200-tisíc korún.
Zákon o odpadoch podľa ministra Lászlóa Miklosa rieši tento problém jednoznačne a je v kompetencii samospráv, ako ho uplatnia. "Podľa paragrafu 18, odsek 3 písm. m zákona o odpadoch je zakázané s účinnosťou od 1. 1. 2006 zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad, parkov, vrátane cintorínov a ďalšej zelene na pozemkoch právnických a fyzických osôb, občianskych združení, ak sú súčasťou komunálneho odpadu. Biologický odpad by sa mal jednoznačne zhodnocovať a to kompostovaním. Požiadavka osobitnej regulácie biologicky rozložiteľného odpadu vychádza zo smernice Rady c. 1999/31/ES o skládkovaní odpadu," uvádza sa v stanovisku Ministerstva životného prostredia SR.
Riešenie teda existuje, ale existuje aj vôľa uviesť ho do reálneho života? Aj keď toto ustanovenie nadobudne účinnosť až o pol roka, mesto by sa malo prijatím pravidiel na jeho uplatnenie pripraviť. Minimálne otvoriť diskusiu a novelizovať VZN.
Je tu však aj iné hľadisko. Ak už nechceme hovoriť o rizikách požiarov, spaľovanie a z neho vznikajúce splodiny nám všetkým škodia. Potvrdil nám to aj odborník z Fakulty ekológie a enviromentalistiky so sídlom v Banskej Štiavnice Juraj Ladomerský. "Najhoršie podmienky vznikajú pri spaľovaní na voľnom priestranstve. Veľmi jedovaté škodliviny môžu vzniknúť vtedy, ak sa s trávou, alebo drevom spaľujú aj plasty, fólie z PVC, vrecúška, či staré hadice. V takých prípadoch sú bezpochybne produkované rakovinotvorné látky," uvádza v svojom stanovisku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš