najmä dodržiavanie časových limitov. Nie každá z nemocníc, ktorá sa o tieto služby uchádzala má rovnaké podmienky. Tiež nie je žiadnym tajomstvom, že teória a prax často fungujú celkom rozdielne.
Zaujímalo nás preto, ako to funguje v okrese Svidník. Tamojšia nemocnica totiž zabezpečuje službu pre dva okresy, teda aj pre Stropkov. Primárky urgentnej medicíny a medicíny katastrof Ľubice Žakovej (na snímke) sme sa preto opýtali, či so súčasným technickým vybavením a personálnym obsadením dokážu zvládnuť 10 až 15-minútový časový limit dojazdu sanitky k pacientovi. "Máme 4 sanitky. Dve vozidlá sú vybavené ako RLP, čiže lekár, záchranár a vodič. Jedna je k dispozícii v Stropkove, druhá vo Svidníku. Ďalšie dve sú vybavené ako RZP, teda záchranár a vodič a tie sú na vysunutých pracoviskách v Giraltovciach a v Krajnej Poľane. Ak ich zavolajú k vážnejšiemu prípadu, s ktorým si nevedia poradiť, zavolajú nás zo Svidníka. Voláme to systém randevu, teda po telefóne im dáme pokyny a vyrážame im oproti," konkretizovala technické podmienky primárka Ľ. Žaková.
V súvislosti s časovými limitmi dojazdu k pacientovi potvrdila, že vzhľadom na pomerne veľkú obslužnosť územia a stav ciest často nie sú schopní dodržať limit. V zime už vôbec nie. Cesta do koncových obcí niekedy trvala 25-30 minút, preto sa tento problém sa snažili eliminovať zriadením spomínaných vysunutých pracovísk. Tie fungujú od apríla tohto roku.
Na otázku, či je systém rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) aj zneužívaný, nám potvrdila, že sa neodkláňajú od celoslovenského priemeru. Ide zhruba o 10 percent zbytočných výjazdov, kedy ich zavolajú deti, ale často ide aj o bezdomovcov, či alkoholikov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš