prirodzenú službu ľuďom," povedal. Pri svojej práci sa stretáva s rôznymi životnými situáciami, či dôsledkami nehôd a aj to ho motivovalo k tomu, aby sa zaradil medzi dobrovoľníkov. "Tento mladý muž je ochotný prísť kedykoľvek, keď ho požiadame. Daruje krv aj krvné doštičky," pochválili ho sestričky.
Na pôde prešovskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana, presnejšie na pracovisku Národnej transfúznej služby (NTS), bolo včera rušnejšie ako po iné dni. Svetový deň darcov krvi totiž každoročne pripadá na 14. jún a niektorí dobrovoľníci sa ním nechali inšpirovať. Iní prišli v pravidelnom termíne bez toho, aby si uvedomovali akúkoľvek výnimočnosť. Ako nám povedala lekárka NTS Ľubica Mertenová, už krátko predpoludním odobrali krv 70 darcom a podľa predpokladov ich počet prekročí stovku. Prípadne, zdvojnásobí sa. Pripomenula, že začiatkom júna posilnili termíny odberov. Podľa nového režimu sa konajú každý deň v čase od 6.30 do 11.00 hod. s výnimkou utorka. Vtedy odbery vykonávajú do 17.00 hod. Systém sa osvedčil a už minulý týždeň uložili do krvnej banky konzervy od 173 dobrovoľníkov.
V odberovej miestnosti sme našli aj lekárov, no tentoraz v inej pozícii. Na lehátku sme zastihli aj primárku oddelenia, Janu Leško-Andraščíkovú. "Trvá to len pár minút, tak prečo nie. Krvi nikdy nie je dosť," povedala nám s úsmevom.
Neskrývala, že v poslednom období počet darcov klesá a nároky na zásoby krvi naopak stúpajú. Dôvodom nie sú len krízové situácie po dopravných nehodách, či úrazoch, ale v súčasnosti sa používa množstvo moderných postupov, pri ktorých je transfúzia súčasťou podpornej liečby. Zvlášť sa obáva dovolenkového obdobia, keď ani pravidelní darcovia a študenti nie sú k dispozícii. "Želala by som si, aby sa darovanie krvi stalo prirodzenou rodinnou záležitosťou. Aby sa tu ľudia pravidelne zastavili len tak, cestou do práce, aby im to zamestnávatelia umožnili, veď nikto z nás nevie, kedy bude krv potrebovať." Jej slová podporil aj námestník riaditeľa Vladimír Goč, ktorý prišiel darcov pozdraviť. "Vážim si týchto ľudí. Sú anonymní a pritom ich ochota pomôcť často zachraňuje životy. Z nikoho neubudne, ako je to pri iných spôsoboch darcovstva a urobia humánny čin," dodal.
V čakárni sme našli ľudí rôznych vekových kategórií, ktorí si želali ostať v anonymite, no aj mladých prvodarcov. Medzi nimi napríklad aj hádzanárov majstrovského Tatrana Prešov. Podobne, ako na ihrisku, aj tentoraz padlo kolektívne rozhodnutie. "Nie je to nič hrozné. Asi tu budem chodiť pravidelne," zdôveril sa nám ešte na odberovom lôžku hádzanár Milan Damitš.
Na pracovisku NTS si vážia ochotu darcov prísť kedykoľvek a to nielen v prípade, keď ide o vzácnu krvnú skupinu. Svoje skúsenosti nám o tom povedal aj primár Kliniky akútnej a intenzívnej medicíny FNsP Štefan Trenkler. "Pri akútnych poruchách zdravia je krv nevyhnutná. Stretávam sa s tým v praxi každý deň a aj preto som pravidelným darcom. Keď je krízový stav, som stále po ruke. Aj moji kolegovia. Sú situácie, keď sa to nedá riešiť inak."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš