predpise. Inak povedané, žiadali zamestnancov, aby podpísali dodatky k pracovným zmluvám. Tie obsahovali zníženie základnej mzdy o 10 percent, čo je podľa manažmentu nástroj na postihnutie pracovníkov za nekvalitnú prácu.
Faktom je, že mzdy strojárov sú už teraz dvojzložkové. Majú teda základnú mzdu (82 percent) aj pohyblivú zložku (18 percent) a toto by bola už druhá pohyblivá zložka mzdy krátená zo základu. Podľa výpovedí zamestnancov je neistá. Vlani údajne z fondu manažmentu dostali pohyblivú čiastku len raz, aj to vyplatenú v troch splátkach.
Výsledkom mzdových opatrení bolo protestné zhromaždenie zamestnancov. Prvé sa uskutočnilo už v piatok po pracovnom čase. Vtedy sa rozhodlo o štrajkovej pohotovosti a vyjednávaní. Druhé sa zopakovalo v pondelok. Tentoraz už však odborári so zamestnávateľom vyjednávali. "Protest zorganizoval Odborový zväz KOVO a strojári na ňom vyslovili svoj nesúhlas so zmenou spôsobu odmeňovania, ktorú navrhuje zamestnávateľ. Zmena by totiž znamenala zníženie aj tak podpriemernej mzdy zhruba o tisíc korún. Na pracovníkov vedenie vyvíja psychický nátlak, aby dodatky podpísali a podľa našich informácií niektorí to aj urobili," uviedol za predsedníctvo OZ KOVO pre východ Slovenska Jozef Balica. Dodal, že bardejovskí strojári majú najnižšiu priemernú mzdu v tomto odvetví. Oproti celoslovenskému priemeru je nižšia minimálne o 4-tisíc korún. Robotníci zarobia zhruba 9-tisíc hrubého a po zdanení sa na výplatných páskach objaví okolo 7-tisíc korún. Ďalšie krátenie by ich sociálnu situáciu ešte výraznejšie zhoršilo.
Toto sú argumenty, ktoré kolektívni vyjednávači prerokovali s manažmentom SB-Inmartu. "S vedením sme sa nedohodli, ale nakoniec uznali, že taký krízový mzdový predpis, ako ho nazvali, je protiprávny. Situácia sa však nezmenila, len konštatovali postoje. Štrajková pohotovosť preto trvá. Dohodli sme sa len na tom, že do štvrtku obe strany pripravia návrhy na riešenie mzdových otázok a prerokujeme ich znova. My sme za to, aby sa tarifné platy nie znížili, ale zvýšili aspoň o 10 percent," povedal nám krátko po stretnutí so zamestnávateľom J. Balica. Pripomenul tiež, že hoci manažment hovorí o navyšovaní miezd, podľa Balicu tento rok stúpli priemerné platy strojárov len o 1,7 percenta. Je presvedčený, že kolektívne vyjednávania prinesú pozitívny výsledok.
Priestor na vyjadrenie sme chceli dať aj manažmentu strojární SB-Inmart. Napriek opakovaným pokusom sa nám však nepodarilo skontaktovať ani s riaditeľom Miroslavom Kollárom, ani s ekonomickým námestníkom Ferdinandom Exnerom, ktorý s vyjednávačmi rokoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš