mentálnu poruchu a preto sú odkázaní na cudziu pomoc. Práve tí, ktorí im chcú pomôcť začleniť sa do každodenného života zorganizovali na celom Slovensku Deň krivých zrkadiel. Išlo o verejnú zbierku, ktorej výťažok bude použitý na vzdelávacie aj rehabilitačné programy a pomôcky.
Aj v prešovskom obchodnom dome Tesco sme našli dobrovoľníkov, ktorí oslovovali solidárnych ľudí. Pre všetkých mali pripravený darček. Malé zrkadlo, v ktorom sa aj tí zdraví videli pokrútení a smiešni. A na čo bude použitý výťažok zbierky? Na to sme sa opýtali predsedníčky Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Prešove Aleny Gavroňovej. "Chceli by sme kúpiť hrnčiarsky kruh a vytvoriť chránenú dielňu. Už máme krosná a naši členovia na nich dokážu vyrobiť úžasné veci. Na jednej strane je to rehabilitačná terapia, pestovanie manuálnej zručnosti, ale aj šanca uplatniť sa v živote. Pre týchto ľudí je to bez pomoci naozaj ťažké," povedala nám. Pripomenula tiež, že mentálne postihnutie nie je choroba, z ktorej sa dá vyliečiť a na Slovensku sa každý rok narodí množstvo takýchto detí. Hoci sú ich intelektové schopnosti pod priemerom a ťažko sa adaptujú, často vynikajú v manuálnych zručnostiach, no aj tie musí niekto podporiť a trpezlivo rozvíjať.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš