pohraničia. Žiaci SOU v Starej Ľubovni, SPŠ drevárska zo Spišskej Novej Vsi, SOU z Podolínca a Združenej strednej umeleckej školy z Kežmarku prišli ukázať výsledky niekoľkomesačnej práce, do ktorej mali zakomponovať takzvaný podhaliansky štýl.
Na sobotňajšiu vernisáž prišli aj zástupcovia dvoch poľských stredných škôl, ktoré v novembri prichýlili študentov počas ich týždňového pobytu v Poľsku, kde tento štýl skúmali. "Mali do seba nasať tieto postupy a pokúsiť sa vytvoriť podobné, ale v tradíciách spišského nábytku zo Slovenska," uviedol zástupca prednostu Mestského úradu v Starej Ľubovni Peter Burian.
Sobotňajšie stretnutie zástupcov všetkých šiestich škôl využili aj na podpísanie deklarácie medzi jednotlivými školami. "Keď sme predstavili zmysel projektu, samotné samosprávy si uvedomili výhody využívania mladého tvorivého potenciálu," povedal nám Burian. Mesto Stará Ľubovňa plánuje objednať u domáceho učilišťa zhotovenie nábytku do rokovacej miestnosti zasadačky mestskej rady. V súvislosti s projektom experimentálnej dielne modrotlače oslovili Združenú strednú umeleckú školu v Kežmarku, ktorá už v tomto čase vyrába repliky odtlačkov podľa muzeálnych vzorov. Študenti zo Starej Ľubovne pripravili stôl na potláčanie modrotlačou a podľa Buriana uplatnili už aj objednávku v Združenej škole umeleckej v Kežmarku na pomoc pri výrobe replík nábytku. Tie osadia do Meštianskeho domu v Starej Ľubovni v rámci expozície meštianskej kultúry.
"Najťažšie boli začiatky, samotná projektová dokumentácia, keď sme sa rozhodli, čo budeme vlastne robiť a s akým tímom pracovníkov. Nakoniec sme priniesli na výstavu súpravu sedacieho a úložného nábytku," konkretizovala príspevok Združenej strednej umeleckej školy v Kežmarku zástupkyňa riaditeľky Danica Hanuliaková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš