konkrétnosti. Najväčším problémom zostáva Nemocnica s poliklinikou (NsP) vo Vranove nad Topľou, ale o tom neskôr. V prvom rade predseda PSK Peter Chudík informoval, že čo sa týka NsP v Starej Ľubovni, vznikne z nej, tak ako rozhodli poslanci, nezisková organizácia. V správnej rade budú traja ľudia za PSK a jeden za mesto.
Pri nemocniciach vo Svidníku a Humennom registruje PSK jediného záujemcu, a to je akciová spoločnosť Vitesa, ktorá aj zložila 80-miliónovú garanciu. Následne Chudík konkretizoval, že čo sa týka NsP v Humennom, vznikne z nej akciová spoločnosť, v ktorej 66 percent bude mať Vitesa a 34 percent PSK. Bude si prenajímať majetok nemocnice s tým, že ročné nájomné bude 8 miliónov korún. Garanciou bude 100 miliónov korún investícií počas prvých piatich rokov. Pristúpia tiež k záväzkom za pohľadávky, vyňaté však budú záväzky verejných financií, čiže Sociálnej poisťovne. Podobný návrh je aj pre NsP vo Svidníku, avšak percentuálny podiel v akciovej spoločnosti bude 80 percent pre Vitesu a 20 pre PSK. Nájomné je dva milióny korún a investície 50 miliónov korún na čas prvých päť rokov. Tiež budú vyňaté záväzky za verejné financie. "Takýto návrh pri dobrých zmluvách bude pre samosprávny kraj vyhovujúci, lebo rieši záväzky aj rozvoj nemocnice," zdôraznil Chudík. Uviedol, že pokračovať v rokovaniach s Vitesou sa bude 20. júna: "Už by sa mali riešiť konkrétne zmluvy. Keď toto bude doriešené, tak s tým pôjdeme do zastupiteľstva. V prípade potreby sa zvolá mimoriadne rokovanie zastupiteľstva." Predseda PSK zdôraznil, že všetko sa chystá tak, aby tieto novovytvorené spoločnosti mohli začať fungovať od augusta, najneskôr od 1. septembra.
Na otázku Korzára, či tieto čísla prenájmu nie sú nízke, keď nemocnica vo Svidníku za apríl zaznamenala milión zisku, Chudík uviedol, že nie je to celkom tak, lebo ide o jednorazovú záležitosť, do Svidníka prišli peniaze za rýchlu pomoc. Zdôraznil síce, že je síce pravda, že hospodárenie v nemocnici vo Vranove, ani v Humennom a tiež v Starej Ľubovni už nevykazuje stratu, ale treba upozorniť, že je to bez odpisov. Ako príklad uviedol, že humenská NsP je za tri mesiace v pluse 300 tisíc korún, "ale vždycky je to bez odpisov, bez riešenia záväzkov a bez investícií."
Stratu podľa Chudíka vyrába už len vranovská nemocnica: "Tam je situácia veľmi zvláštna. Bol som na rokovaní zastupiteľstva. Jedni poslanci konštatujú že nemocnicu nemôžu brať do majetku, lebo položí rozpočet mesta a treba hľadať investora. Druhí sú zase iného názoru. Na rokovaní bolo aj vyše 50 zamestnancov nemocnice. Prijali nakoniec uznesenie, že komisia, ktorú zriadili na čele s doktorom Jánom Šimkom, má jednať so samosprávnym krajom a tiež s možným investorom o ďalšej transformácii nemocnice. Pritom majú platné aj uznesenie, že chcú nemocnicu za korunu so záväzkami aj pohľadávkami. Čiže majú dve uznesenia, ktoré si navzájom odporujú. Toto jasne svedčí o tom, že vo Vranove niektorí ľudia nevedia, čo chcú. Skrátka, boja sa zodpovednosti, ale chcú do toho hovoriť. Takže teraz neviem, čo sa v tomto smere udeje v utorok na zastupiteľstve PSK."
Chudík v tejto súvislosti zdôraznil, že do rokovania zastupiteľstva je pripravený návrh odovzdať mestu Vranov nemocnicu za korunu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš