inšpekcia životného prostredia (SIŽP) ústami svojho hovorcu Michala
Štefánka však včera vyjadrila podozrenie, že k porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny "pravdepodobne došlo". SIŽP sa domnieva, že ŠL zásahom v Tichej doline poškodili biotopy európskeho alebo národného významu. O posúdenie požiada centrum Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky v Banskej Bystrici.
Kontrolóri zo SIŽP boli na obhliadke problémového územia, kde ŠL TANAPu v rámci protipožiarnych opatrení čistia dve lesné cesty, v stredu. Inšpekciu uzavreli priebežným protokolom.
"Až do objasnenia veci nám uložili zachovanie pôvodného stavu lokality, s výnimkou sprístupnenia príjazdových komunikácií za účelom bezproblémového príjazdu hasičských jednotiek," skonštatoval riaditeľ ŠL TANAPu Peter Líška. Ako dodal, v praxi to znamená, že lesníci dokončia vypratanie oboch lesných ciest od narezaného dreva, haluziny a biomasy. "Urobíme to tak, aby cesty plnili účel, za ktorým bolo vydané opatrenie hasičského a záchranného zboru," dodal P. Líška. Potvrdil tiež, že v rámci protipožiarnych opatrení budú pokračovať aj v uvoľňovaní ďalších ciest pre príjazd hasičských vozidiel v iných lokalitách.
Spor o legálnosť zásahu Štátnych lesov TANAPu v Tichej doline vyvolali ochranárski aktivisti, ktorí tvrdia, že protipožiarne opatrenia mali počkať, kým bude udelená výnimka zo zákona o ochrane prírody a krajiny. Hoci inšpektori SIŽP prípad ešte definitívne neuzavreli, minister životného prostredia sa už v stredu nechal počuť, že ŠL TANAPu zásahom v Tichej doline porušili zákon. "Tieto skutočnosti preveruje inšpekcia a je zarážajúce, že ešte pred uzavretím konania tohto úradu minister konštatuje porušenie zákona," uviedol hovorca ŠL TANAPu Marián Šturcel. S inšpektormi SIŽP hovoril aj odborný inšpektor Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Poprade Jaroslav Scherffel. Ten potvrdil, že hasiči nariadili ŠL odstrániť nedostatky v protipožiarnych opatreniach do konca júna. "Ak neurobia do termínu nápravu, teda nevyčistia určené zásahové cesty, hrozí im pokuta až do výšky pol milióna korún," uviedol inšpektor z OR HaZZ v Poprade. Enviromentalisti však upozorňujú, že v území s najvyšším stupňom ochrany by mal byť nadradený všetkým legislatívnym normám zákon o ochrane prírody. Tiež sú presvedčení, že protipožiarnymi opatreniami lesníci v Tichej doline poškodzujú vzácne biotopy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš