Holanďanov v prípade európskej ústavy. Ďalším varujúcim mementom je odklad referenda v Anglicku. Na túto tému prinášame rozhovor s ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom.
V Levoči ste vo svojom príhovore povedali zaujímavú vetu, že Slováci nemajú dôvod krčiť sa a že ostatné členské štáty Európskej únie nám majú čo závidieť.
"Zdá sa mi, že Slováci, hlavne starší ľudia majú vrodenú prílišnú úctu ku všetkému čo je cudzie, čo je v zahraničí. Automaticky si myslia, že to čo je z Ameriky je lepšie ako to naše. Vôbec to nie je pravda. Môžeme byť hrdí, akých máme šikovných študentov, vyhrávajú rôzne medzinárodné súťaže. A to je iba jeden príklad. Stali sme sa súčasťou veľkej Európy, verím, že prekonáme aj tento krčivý moment. Naši ľudia uvidia potom, ako budú môcť cestovať a stretnú ľudí zo zahraničia zo svojho fachu, že sú rovnako dobrí ako cudzinci. Nekrčme sa vopred, kým sa niečo stane."
Členským štátom sme už jeden rok. Určite sa už dá zhodnotiť náš vstup do EU.
"Keď sme vstupovali do EU, ozývali sa mnohé hlasy, že zažijeme povstupový šok, ceny vybehnú hore, poľnohospodári skrachujú. Nič také sa nestalo. Počet Slovákov, ktorí podporujú náš vstup do EU stúpa. Druhé či tretie výročie, až potom budeme môcť štatisticky dokazovať napríklad na príjmoch ľudí výhodu nášho vstupu. Teraz je úspechom to, že sa nenaplnili spomínané pesimistické vízie. Odkedy sme sa stali členským štátom, spočítajte si koľko zahraničných investorov k nám prišlo a tento trend pokračuje. Dovtedy to vyzeralo ako na križovatke na oranžovej. Investori vyčkávali, ako u nás dopadnú voľby, či vstúpime do EU. Teraz je tu pre investorov zelená."
Čo hovoríte ako minister zahraničných vecí na jasné nie európskej ústave zo strany Francúzov a Holanďanov?
"Hlboké sklamanie a trpké rozčarovanie. Francúzi, to bola krajina, ktorá si európsku ústavu vymyslela. Som presvedčený, že v tomto prípade nešlo o samotnú ústavu. Každé voľby sú príležitosťou na to, aby voliči vyjadrili svoj vzťah k vláde, prezidentovi. Myslím si, že to zohralo veľkú úlohu vo Francúzsku a Holandsku. Situácia sa určite skomplikovala, ale netreba euroústavu pochovávať. Aj predchádzajúca pätnástka sa veľakrát dostala do situácie, keď sa nevedela dohodnúť a vyzeralo to naozaj veľmi zle. Vždy sa však našlo riešenie. Myslím si, že to platí aj v tomto prípade. Projekt zjednotenej Európy má takú cenu, že aj Francúzi a Holanďania si uvedomia, že čo iné môžu robiť ako posilňovať Európu. Nie je to povinný optimizmus, ale myšlienka zjednotenej Európy sa určite presadí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš