predsedovi vlády a príslušným rezortným ministrom aktivisti šestnástich mimovládnych ochranárskych organizácií. Argumentujú pri tom skutočnosťou, že lesníci uvoľnením ciest pre požiarnu techniku porušujú zákon o ochrane prírody. Lesníkov obviňujú takmer zo zločinu.
"Zasahujú v národnej prírodnej rezervácii so štvrtým a piatym stupňom ochrany, na to potrebujú výnimku zo zákona. Štátne lesy TANAPu o takúto výnimku požiadali, ale zatiaľ rozhodnutie nemajú. Napriek tomu lesné cesty uvoľňujú," uviedol Rastislav Mičaník z lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Ochranárskym aktivistom vadí, že zatiaľ pri sprístupnení ciest pre hasičov lesníci "vyťažili" zhruba 200 kubických metrov drevnej hmoty, teda nevyčistili len samotné teleso cesty, ale aj pás okolo nej, aby mali hasiči v prípade požiaru priestor na manipuláciu s vozidlami. "Je to absurdné, že v období, keď nie sú dostatočne vyčistené intravilány zrazu robia protipožiarne opatrenia v lokalite, ktorá by mala byť tým najcennejším územím," dodal Juraj Švajda zo Správy TANAPu. Podľa jeho názoru je v rámci protipožiarnych opatrení dôležitejšie napríklad uvoľnenie benzínovej stanice za Novým Smokovcom. "Miera rizika požiaru v Tichej doline je malá, je to chladná a vlhká lokalita a jej sprístupnením pre ľudí sa miera rizika môže len zvýšiť," vyjadril sa Ján Topercer z Univerzity Komenského. Podľa ochranárskych aktivistov je snaha Štátnych lesov o vykonanie protipožiarnych opatrení poslednou kvapkou, ktorou pretiekol pohár trpezlivosti. "Zvažujeme podať podnet na medzinárodný súdny dvor," dodal R. Mičaník.
Obvinenia ochranárskych aktivistov prekvapili aj ich kolegov z občianskeho združenia Lesníkov a ochrancov prírody Tatier. "Padli tu vážne slová, nikto však nepovedal, že tu existuje projekt protipožiarnej ochrany, ktorý vypracovali renomovaní odborníci aj za účasti tretieho sektoru. Projekt jednoznačne určuje zabezpečenie protipožiarnych opatrení, medzi ne patrí aj vyčistenie komunikácií do šírky 30 metrov na jednu aj druhú stranu cesty. To nie je výmysel, ale zákonná povinnosť, vyplývajúca zo zákona o ochrane pred požiarmi a z vyhlášky o protipožiarnej prevencii," uviedol za združenie Mikuláš Michelčík.
Protipožiarny projekt a prevencia proti požiarom sa však ochranárskym aktivistom zdajú "málo relevantnými" na zásah v Tichej doline. Sú za jeho okamžité zastavenie. Kto by vzal na seba zodpovednosť, ak by tam predsa len k požiaru došlo, nebolo celkom jednoznačné. "My sme dobrovoľní aktivisti, zodpovednosť je na vláde. Tá musí povedať, či vo vzácnom prírodnom prostredí chce tolerovať takéto zásahy, alebo tu bude mať prioritu ochrana prírody. Nerobíme nič nad rámec, len žiadame dodržiavať zákon," uviedol Rastislav Mičaník. Spolu so zástupcami ostatných ochranárskych organizácií mali včera ambíciu ísť sa pozrieť do Tichej doliny, hoci v tejto lokalite stále platí zákaz vstupu do lesa. Po upozornení strážnou bezpečnostnou službou napokon priestor opustili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš