Nový stroj dokážu Tatranci využiť aj na údržbu ciest
Vysoké Tatry Dva lesnícke stroje na spracovanie a likvidáciu kalamitného dreva, projekt komunikačnej digitalizácie mestského úradu, nové žiarivky
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pre zničené verejné osvetlenie a unikátny informačný systém pre evidenciu kalamitného dreva odovzdali včera Tatrancom zástupcovia spoločnosti Siemens. Hodnota materiálnej pomoci víchricou poškodeným Tatrám tak dosiahla desať miliónov korún.
"Pre mňa sú Tatry symbolom celého Slovenska a keď sme videli, čo sa v Tatrách stalo, okamžite sme sa rozhodli pomôcť. S primátorom sme konkretizovali potreby mesta pri obnove infraštruktúry," uviedol technický riaditeľ spoločnosti Vladimír Slezák. Tak sa na mestskom úrade podarilo zabezpečiť moderný digitálny komunikačný systém. "Je to v podstate aj akýsi výstražný varovací systém, ktorý sa dá využiť v prípade živelných pohrôm," upresnil primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Z daru v podobe rýpadlo-nakladača sa potešili najmä pracovníci Verejnoprospešných služieb (VPS). "Je to univerzálny stroj, ktorý dokáže všestranne likvidovať kalamitné drevo vrátane vyvrátených koreňov. Dajú sa k nemu ešte dokúpiť rôzne nadstavce a dokážeme ho využiť nielen pri odstraňovaní kalamity, ale celoročne, napríklad pri zimnej údržbe ciest," potešil sa univerzálnemu stroju riaditeľ VPS Peter Danko.
Nový informačný systém, ktorý od Siemensu dostali Štátne lesy TANAPu zas umožní detailne plánovať obnovu zničeného územia. "Použijeme ho na sledovanie nákladov, na ekonomickú kontrolu plánovania lesníckych prác," poznamenal ekonomický námestník Štátnych lesov TANAPu Dezider Gašpar. Unikátny systém kalkulácií, riadenia, plánovania a kontroly bude kompletne "zapojený" do dvoch mesiacov.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš