špeciálny systém vodných zadržiavacích hrádzí nahradí základné funkcie lesa, ktorý zničila novembrová víchrica.
Pilotný projekt iniciovala mimovládna organizácia (MVO) Ľudia a voda v spolupráci so Štátnymi lesmi TANAPu. "Keď sme sa spamätali po prvých nepríjemných dojmoch z kalamity, začali sme uvažovať nad tým, čo sa bude diať v krajine po likvidácii jej následkov, ako sa zmení vodný režim, čo sa bude diať na postihnutej ploche. Milo nás potešila iniciatíva MVO Ľudia a voda, ktorí prišli s projektom vodného lesa. Považujem to za konštruktívny prístup k revitalizácii poškodeného územia," uviedol riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Líška. Ako dodal, podstatné poškodenie lesa prinieslo veľké riziká, zmenu vodného režimu, hrozbu povodní, presúšanie pôdy. Projekt pre obnovu zdevastovanej tatranskej prírody je zameraný na opätovné naštartovanie prirodzených procesov lesných ekosystémov. "Na každom hektári musíme spraviť hrádze, ktoré udržia asi 580 metrov kubických vody. Tak sa zlepšia vlhkostné pomery, aj keď pôvodný lesný kryt je zničený," uviedol autor projektu Michal Kravčík z MVO Ľudia a voda. Ako dodal, do polovice mesiaca dokončia kompletnú projektovú dokumentáciu, aby už v júli mohli začať terénne práce. Pri tých budú pomáhať aj dobrovoľní brigádnici a skauti. V septembri príde na rad zalesnenie a na prvé výročie nešťastnej kalamity, teda 19. novembra, vodný les bude hotový. "Zatiaľ v tejto lokalite voda nie je, ale pri extrémnych zrážkach, ktoré očakávame, bude už za dva tri roky vidieť, ako sa zlepšili vodné pomery," dodal M. Kravčík. Vodný les má krajinu ochrániť pred povodňami a zároveň pôsobiť aj ako protipožiarna ochrana.
Unikátny projekt financuje sumou 10 miliónov korún Slovenská sporiteľňa. "My sme na pomoc Tatrám schválili spolu 15 miliónov, päť sme dali mestu na rekonštrukciu polikliniky, zvyšok sme venovali tomuto projektu, ktorý vytvára podmienky na ochranu pred ďalšími možnými živelnými pohromami," uviedla Danica Lacová zo Slovenskej sporiteľne. Spoluprácu MVO s tatranskými lesníkmi pri projekte vodného lesa ocenil aj tajomník Vládneho výboru pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier. "Je to konkrétny návrh revitalizácie poškodeného územia, zaujímavý aj z medzinárodného pohľadu," povedal Ivan Štefanec. Prínos projektu, teda "fungovanie" vodného lesa, budú priebežne hodnotiť a analyzovať výskumníci zo ŠL TANAPu a nie je vylúčené, že podobné plochy by našli uplatnenie na viacerých kalamitou poškodených lokalitách. "Na kalamitnom území je z vodohospodárskeho pohľadu minimálne 860 hektárov mimoriadne rizikových miest," upresnil Michal Kravčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš