televízie Markíza. "Každé ráno si pred odchodom do práce zvyknem zapnúť televízor, pretože rád sledujem raňajšie relácie. V utorok ráno sa mi však na obrazovke objavilo čierno-biele zrnenie. Situácia sa nezmenila ani v utorok večer a na obľúbený seriál som mohol zabudnúť. V stredu ráno a celý deň nič, len zrnenie. Nechápal som, čo to má vlastne znamenať," rozhorčoval sa Ján z Margecian. Nebol jediný. V obci boli ešte včera dopoludnia televízory len nefunkčnými doplnkami v bytoch a domoch. Čo však zavinilo takú nečakanú odstávku televízneho vysielania? Na Slovensku už takmer bežný jav - krádež.
"Neznámy páchateľ, prípadne skupina páchateľov, ukradla rozvodné káble k anténnemu vykrývaču. Tým pripravili našich obyvateľov o televízny signál. Odsekli tri 30 metrov dlhé medené káble. Snažili sme sa zariadiť, aby televízne vysielanie bolo obnovené čo najskôr. Záleží to však na firme, ktorá má tieto zariadenia na starosti," povedal starosta Margecian Ing. Igor Petrik.
O tento vykrývač sa stará Slovak Telecom, údržba televíznych prevádzačov, odštepného závodu Rádiokomunikácie v Prešove. Ukradnuté káble však nemohli promptne nahradiť novými, pretože ich nemali na sklade. Jeden meter kábla stojí 900 korún. Dnes by mali začať inštalovať nové rozvody.
Zarážajúce však je, že v tomto regióne to bola za posledný mesiac už piata takáto krádež. Vo všetkých prípadoch je pritom badateľný rovnaký postup. Existuje predpoklad, že ide o rovnakú skupinu zlodejov, ktorá v poslednom období "pracuje" v regióne Spiša. "Od 25. mája tohto roku sme zaznamenali päť takmer rovnakých prípadov. Dva boli v pôsobnosti Obvodného oddelenia (OO) PZ Nálepkovo, dva v pôsobnosti OO PZ Markušovce a jeden v OO PZ Gelnica. Ku krádeži došlo vždy na odľahlých miestach, ukrytých ďaleko v lesoch a vždy bola prevedená rovnakým spôsobom. Keďže v jednom prípade bola krádež zistená a oznámená včas, markušovskí policajti nasadili služobného psa. Ten zavetril pachovú stopu, ktorá viedla k jednej rómskej osade. Prípad je momentálne v štádiu vyšetrovania," povedala zástupkyňa tlačovej hovorkyne Krajského riaditeľstva PZ Košice kpt. Ing. Oľga Lukáčová.
V týchto prípadoch však nejde len o to, že ľudia nemôžu pozerať obľúbené televízne programy. V hre je trestný čin poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia. Verejnosť totiž musí byť napríklad o hroziacej živelnej pohrome, či inom nebezpečenstve informovaná prostredníctvom televízie. Aj trest za spáchanie takéhoto trestného činu je prísnejší. "Kto úmyselne spôsobí poruchu prevádzky všeobecne prospešného zariadenia, môže byť potrestaný odňatím slobody na jeden až šesť rokov," informovala O. Lukáčová.
Je takmer isté, že medené káble končia v zberniach surovín. Ako sa nám podarilo zistiť, zberne za ne vyplácajú zhruba päťtisíc korún. Pritom škoda, ktorú zlodeji majiteľom spôsobili predstavuje niekoľko desiatok tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš