môžu na dlhé obdobie čakania na vyšetrenie zabudnúť. Čas od objednania po vyšetrenie sa skráti zo 4 na maximálne 1 týždeň. Pripomíname, že ide o neštátne pracovisko a fakultná nemocnica mu poskytla len priestor.
Investície za takmer 80 miliónov korún sú teda súkromné a ako pri tej príležitosti zdôraznil minister zdravotníctva Rudolf Zajac (na snímke vľavo), nastal čas, keď sa stane celkom prirodzeným javom spájanie štátnych a súkromných pracovísk. "Investor tu nie je v pozícii sponzora a hoci berie na seba riziko návratnosti, má tu pacientov a riešenie. Je to veľký región a nemocnica musí pokryť všetky vyšetrenia mimo neurochirurgie. Teda je tu aj snaha vytvoriť primeraný profit. Ide o obojstranný proces, ktorý bude pokračovať. Veľké zahraničné firmy sa o nás zaujímajú denne s tým, že chcú do zdravotníctva investovať. Očakávam preto, že čoskoro sa začnú realizovať ďalšie takéto projekty," zdôraznil R. Zajac. Jeho slová potvrdil aj riaditeľ Magnetickej rezonancie Ladislav Pásztor keď poznamenal, že ho prekvapila ochota finančných inštitúcií poskytnúť úvery. Podľa jeho slov sa podmienky stabilizovali a banky začali zdravotníctvu dôverovať.
Magnetická rezonancia inštalovaná vo fakultnej nemocnici patrí medzi najmodernejšie v Európe. "Vďaka originálnemu systému PACS sa zrýchli a skvalitní priebeh vyšetrenia a ďalšej liečby. Poskytuje totiž prepojenie s pracoviskom v Ružinovskej nemocnici a online konzultácie s bratislavskými odborníkmi," poznamenal prevádzkovateľ L. Pásztor (na snímke s ministrom) zároveň aj predseda Asociácie súkromných lekárov. Na okraj personálu zdôraznil, že k dispozícii sú traja špičkoví rádiológovia a traja asistenti. Zvolili si taký princíp, že snímky budú po sebe vyhodnocovať všetci lekári, aby nedošlo k akejkoľvek pochybnosti.
Minister zdravotníctva v tejto súvislosti vyriekol prorockú predpoveď, že do roka a do dňa budú komunikovať aj s inými pracoviskami. Predpoveď však mala racionálny základ v jeho osobnej skúsenosti a myšlienke spred 20 rokov. "Snáď ako prvý v strednej Európe som v roku 1985 zdigitalizoval na počítači ultrazvukový obraz. Dodnes ho mám v archíve a už vtedy som spolu s tímom kolegov tvrdil, že budúcnosť je v telemedicíne. Slovensko je malé a keby v každom kúte Slovenska bol len jeden tím špecialistov, ale komunikačne prepojený, dokázali by sme rýchlejšie diagnostikovať aj kvalitnejšie liečiť." Myšlienku porovnal so súčasnosťou, keď pacienta lekári naložia do sanitky aj so snímkou a putuje po špecializovaných pracoviskách. Pri vážnych ochoreniach sa tak stráca vzácny čas a pre pacienta sa znižujú šance na vyliečenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš