ulíc zbrojnoši, šermiari, kultúrny program, ale aj remeselníci. Práve oni vytvorili tú správnu jarmočnú atmosféru. Medzi nimi sme našli prácou zaujatých tkáčov, manželov Michalkovcov zo Spišskej Novej Vsi. Za krosnami sedel celkom netradične pán Jozef (na snímke) a tkanie mu išlo od ruky. "Pamätám si na babku, že doma tkala. Mňa k tomu priviedla manželka. V ich rodine to bola naozaj tradícia a keď prišla o prácu, rozhodla sa takto zarábať na živobytie. Aj mňa to zaujalo, hoci žena na mňa neraz nakričala. Teraz to už robím hravo," prezradil nám. Pedantná manželka Mária nám potvrdila, že neraz musel tkaninu párať, kým bola spokojná. Na našu otázku, či sa tým uživia a či majú o ich kapsy, koberce či vankúše ľudia záujem, odpovedala bez zaváhania. "Máme odbyt, dokonca predávame aj do zahraničia, " dodala. Remeslo sa snažia odovzdať aj dcéram. Tá najstaršia, gymnazistka napísala o tkaní prácu, ktorá bola ocenená a za odmenu mohla vycestovať do Bruselu a aj mladšia sa už zaúča.
K jarmoku patria aj pochúťky a nám nedalo, aby sme neoslovili deda Jána Trellu na (obr.)s cukrovou vatou. Ako sme sa dozvedeli, pochádza zo Somotoru v okrese Trebišov. Ružové tajomstvo na paličke robí od roku 1967 a pre malé deti bol aj teraz neodolateľným lákadlom. "Na to treba roky študovať, precestovať svet, ovládať tri jazyky, mať dobrého tovariša aj učňa a potom to už ide," povedal nám so širokým úsmevom. Remeslo naučil aj syna Ernesta a ten zase svojho syna Erika. "Teraz mi vnúčik hovorí, že ja tomu už nerozumiem," dodal starý pán.
Predvádzanie remesiel si môžete pozrieť aj dnes, či v sobotu, keď bude centrum mesta patriť šermiarom a cvengotu ich mečov.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš