rokov. Vláda totiž včera rozhodla o zmene katastra a pričlenení spornej časti sídliska späť k mestu Kežmarok.
"Otvorí sa nám tým konečne dlhoočakávané odkúpenie bytu, konečne bude šanca na rekonštrukciu bytových domov, ale aj rozvoj celého sídliska," potešil sa obyvateľ Juhu Martin Gallik. Naznačil, že ľudia zo sporného územia na takúto správu už dávno čakajú. "Dúfam, že k prvému januáru tento fakt bude skutočnosťou a opäť sa problém niekde nezamotá," dodal. Osobne ho tiež potešil fakt, že konečne sa oficiálne môže považovať za Kežmarčana a nikto už nebude spochybňovať, či nie je Ľubičan.
Rozhodnutie vlády nasledovalo po novele zákona o obecnom zriadení, ktorá bola "šitá" priamo na mieru sporu medzi Kežmarkom a Ľubicou. Štyritisíc štyristo ľudí zo sporného sídliska sa cíti byť obyvateľmi mesta, hoci podielové dane za nich už štyri roky prúdia do obecnej pokladnice Ľubice. Po prvom januári, kedy má k zmene územia dôjsť, má byť týmto rozporom koniec.
"Ešte stále nemáme dôvod na oslavy. Vláda síce rozhodla, správa katastra má vykonať zmenu, ale je tu podanie na ústavný súd a všetko sa môže ešte oddialiť," povedal primátor Kežmarku Igor Šajtlava. Pripomenul, že mesto sa stará o údržbu sídliska, o cesty, chodníky, osvetlenie, dane však idú do susednej Ľubice, ktorá je vlastníkom sporného územia. "Za tie štyri roky sme prišli o približne 38 miliónov korún," upresnil primátor.
Rozhodnutie vlády o pričlenení katastrálneho územia sídliska Juh ku Kežmarku komentoval aj starosta obce Ľubica.
"Rešpektujem, čo vláda povedala, zákon musíme dodržiavať. Uvidíme, aký bude verdikt Ústavného súdu," povedal starosta Otto Dovjak. Obec už dávnejšie namietala novelu zákona o obecnom zriadení ako protiústavnú, nesúhlasí tiež s rozsahom výmery odčleneného územia. "Samotná zastavaná plocha sídliska má 12,5 hektára, v návrhu odčlenenia je však o 4 hektáre viac," upresnil starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš