Avenue Cortenbergh. V tesnej blízkosti je Stále zastúpenie Slovenskej republiky v Bruseli a tiež inštitúcie Európskej únie. Na ploche 415 metrov štvorcových má každý z ôsmich regiónov Slovenska svoju kanceláriu, k dispozícii je aj rokovacia miestnosť s kapacitou 35 miest. Tiež spoločné priestory na prijímanie návštev. Svoje pracovisko tu má aj spoločný komunikačný manažér a dve pracoviská pre stážistov. Vstupné náklady projektu dosiahli 3,6 miliónov korún. Prevádzkové náklady pre každý kraj činia mesačne 1 500 eur.
Na slávnostnom otvorení Domu slovenských regiónov v Bruseli sa minulý týždeň zúčastnila aj delegácia poslancov Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Prítomný bol aj predseda Peter Chudík. Oslovili sme ho otázkou, aký prínos od slovenského domu očakáva. "Keď sme v máji 2003 otvárali v Bruseli kanceláriu Prešovského samosprávneho kraja, boli sme 131. región, teraz pred pár mesiacmi tých regiónov, ktoré majú zastúpenie v Bruseli bolo vyše 200. To, že teraz tu bude zastúpených všetkých 8 krajov, prináša úplne iný rozmer. Ako som zistil, vyvoláva to v Bruseli úctu a obdiv." Dom slovenských regiónov v Bruseli má podľa Chudíka význam aj napriek tomu, že o štrukturálnych fondoch sa už nerozhoduje v Bruseli, ale v Bratislave. "O rozpočte Európskej únie sa však rozhoduje v Bruseli, a tu sa bude rozhodovať aj o tom, akým systémom sa tieto peniaze budú rozdeľovať. Dôležité je byť pri informáciách," zdôraznil Chudík a zároveň poukázal na niektoré konkrétne výsledky doterajšieho zastúpenia PSK v Bruseli: "Tu sa začali rokovania s Reanerom o linke Poprad - Londýn. Vyzerá, že z nemožného sa stáva možné a v decembri na budúci rok sa začne lietať." Tiež spomenul rokovanie s viceprezidentom Európskej styčnej banke v Luxemburgu ohľadom financovania samosprávnych krajov, ktoré sa uskutočnilo v Bruseli pred otvorením Domu slovenských regiónov.
Chudík pokračoval, že pre Prešovský kraj je veľmi dôležité priamo komunikovať s Bruselom. "Takáto možnosť sa otvorí vtedy, keď sa dostaneme na úroveň NUTS II. Prešovský samosprávny kraj je teraz na úrovni NUTS III, ale keď s Košickým samosprávnym krajom spracujeme regionálny operačný program, ktorý by mal byť schválený už v auguste, dostaneme sa na úroveň NUTS III. Síce budeme potrebovať súhlas slovenskej vlády, aby odišla od systému sektorových operačných programov a prešla k systému regionálnych operačných programov. Ale, ak sa tak stane, kraje budú môcť sami vstupovať do rozhodovania a implementovania v plánovacom období EÚ pre roky 2007 - 2013. A to je pre Prešovský samosprávny kraj veľmi dôležité," zdôraznil predseda PSK.
Otvorenie Domu slovenských regiónov v Bruseli vnímajú pozitívne aj poslanci PSK. Pavol Tarcala (KDH) skonštatoval, že Európa budúcnosti bude Európou regiónov: "Odtiaľto sa bude priamo zabezpečovať rozvoj, aj Prešovského samosprávneho kraja." Možnosť priameho rozdeľovania štrukturálnych fondov očakáva zase poslankyňa Mária Kusendová (Smer-SD), Ján Gajdzik (NEKA) zdôraznil, že Prešovský samosprávny kraj najviac zo všetkých regiónov Slovenska potrebuje priamy kontakt v Bruseli. "Otvoril sa nám veľký priestor pre realizovanie našich cieľov a zámerov," uviedol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš