na otvorení zúčastnila skupina poslancov. Počas dvojdňového pobytu v Bruseli absolvovali pracovné stretnutia, navštívili Európsku komisiu, Európsky parlament, Výbor regiónov a mali osobné stretnutie s poslancami Európskeho parlamentu Milanom Gaľom, Zitou Pleštinskou a Jánom Hudackým.
Európsky parlament so svojimi 732 poslancami práve počas ich návštevy zasadal. V rokovacej miestnosti to však zívalo prázdnotou. Viac bolo zvedavcov na balkónoch, ako poslancov v sále. Európsky parlament je rozdelený do siedmich politických frakcií a jednej zloženej z nezávislých poslancov. Jeho budova je obrovským kolosom, ktorý vlastne funguje ako štát v štáte. Povedané ústami poslanca Milana Gaľu "ráno do budovy vstúpim a večer odídem". Poslanci tu majú k dispozícií všetko - kaviarničky, obchody a ak potrebujú aj kaderníctvo. Tiež sa tu nakupuje lacnejšie ako inde v Bruseli.
Európska únia zasahuje svojimi rozhodnutiami do 42 oblastí života členských štátov, ako napríklad priemysel, energetika, životné prostredie, ekonomika. Ak by sa schválila Ústava Európskej únie, bude rozhodovať o 89 oblastiach.
Európska komisia, Európsky parlament a Rada Európskej únie sú inštitúcie, v ktorých prebieha celý rozhodovací proces Európskej únie. Ešte sú však aj poradné inštitúcie a tými sú Výbor regiónov a Európsky hospodársky a sociálny výbor.
Delegáciu poslancov PSK v Bruseli osobitne zaujímalo čerpanie fondov EÚ. Argumentovali regionálnou nerovnováhou a stále viac sa roztvárajúcimi ekonomickými nožnicami medzi západom a východom Slovenska. "Rozdiely sa prehlbujú," konštatovali. "Hoci máme štyri sektorové operačné programy, nevieme rozvíjať regióny. Všetko končí v Bratislave, do Košíc a Prešova nedochádza..."
Úradníkom EÚ sa snažili dať jednoznačne na vedomie, že je potrebná regionalizácia, skrátka, aby sa o financiách EÚ nerozhodovalo z jedného miesta, teda z Bratislavy: "Potom to vyzerá tak, že rovnako sú financie určené pre všetky kraje Slovenska, pritom Prešovský kraj je najväčší počtom obyvateľov aj počtom obcí. Okradli nás," rozhorčovali sa poslanci s dodatkom, že nie je spravodlivé, keď rovnaké financie prídu do krajov, kde je 600 a kde 200 obcí. "To má byť vyrovnávanie disparity? Nám v regiónoch rozhodovať nedovolia. Dôvod je jednoznačný, aby sa povedalo, že regióny sú neschopné. Veď ani informácia, že kraje nie sú pripravené implementovať, sa nezakladá na pravde. Veď sme si za týmto účelom založili vlastnú agentúru," argumentovali poslanci.
Úradníci EÚ reagovali v tom zmysle, že nie je v ich právomoci toto zmeniť, lebo kompetencie pre čerpanie fondov Európskej únie sa postupne presúva na národné vlády, určite však nie na regióny. Odporúčali poslancom PSK vyvíjať v tomto smere tlak na vládu, zároveň však uviedli, že argumenty, ktoré si vypočuli, posunú do kompetentných uší.
Napokon sa poslanci zaujímali o plánovacie obdobie EÚ pre roky 2007-2013. Dozvedeli sa, že o financiách, ktoré bude mať pre toto obdobie EÚ k dispozícii, ešte nie je rozhodnuté. Padnúť by malo do konca júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš