posúdené a zohľadnené. Mimochodom, podalo ich 715 občanov a 3 občianske združenia. Niektorí si zjavne nemyslia, že ich hlas predkladatelia, teda Útvar hlavného architekta mesta Prešov, vypočuli.
Aj preto koordinátor Občianskeho združenia Za Matku Zem Peter Socháň a ďalších 112 občanov mesta Prešov doručili poslaneckému zboru list, v ktorom apelujú na ich svedomie. Jedna z pripomienok, ktorú podporilo 112 občanov, sa týkala návrhu nemeniť plochu verejnej zelene na Ul. Matice slovenskej na plochu občianskej vybavenosti. Na prerokovaní nedošlo k dohode a o osude lokality za Kauflandom teraz budú rozhodovať poslanci. "Dôležitým faktom je, že v súčasnom územnom pláne je táto lokalita súčasťou nadregionálneho biokoridoru. Torysa, teda tvorí kostru ekologickej stability. V podmienkach intravilánov miest tvoria biocentrá a biokoridory mestotvorné prvky, aké má mať sídlisková zástavba, aby sa v nej dôstojne žilo," povedal nám P. Socháň o podstate pripomienky.
Zámerom predkladateľa je v rámci aktualizácie územného plánu zmeniť súčasný zelený pás na plochu občianskej vybavenosti. Dokonca je známy aj zámer. Tým má byť výstavba neštátneho zdravotníckeho strediska, hoci ešte donedávna vo verejnosti rezonoval zámer postaviť benzínku. Občania argumentovali a pripomínajú to ešte pred hlasovaním aj poslancom: "Žiadame zachovať zeleň a zveľaďovať ju. Zdravotnícke zariadenie v tejto lokalite nie je potrebné, sú dostupné na sídlisku, na Levočskej aj Kováčskej ulici," uvádzajú v liste, ktorý adresovali poslaneckému zboru. Nepriamo ich teda vyzývajú k tomu, aby prejavili zodpovednosť za svoje rozhodnutia a vybrali si, či podporia biznis, alebo hlasy voličov.
Pás zelene okolo Torysy je jedinou oddychovou zónou na sídlisku a ľudia sa pýtajú, komu majú ustupovať. Prečo plocha pre občiansku vybavenosť a prečo zdravotné stredisko? "Keď skupina súkromníkov pred piatimi rokmi chcela kupovať mestský pozemok, dostali od mesta dobrozdanie, že budú môcť stavať. Je to starý záväzok a ja si nedovolím vohnať mesto do vopred prehratého súdneho sporu. Preto sme navrhli zapracovať lokalitu inak a pripomienku občanov neakceptovať. Ručím za to, že biokoridor tam aj tak ostane. Presne podľa metodiky," reagoval na našu otázku hlavný architekt mesta Prešov Vladimír Ligus (na snímke).
Kameňom sváru zrejme bude fakt, že medzi kupujúcimi a budúcimi staviteľmi sú aj manželia Ligusovci, teda brat a švagriná hlavného architekta. "Je to pravda, ale keď sa pozemok predával, ešte nikto nechyroval, že ja budem pracovníkom mestského úradu. Právny záväzok bývalého vedenia mesta jednoducho existuje bez ohľadu na to, či ide o môjho brata alebo niekoho iného. Ja sa to snažím teraz len dať do poriadku, aby nebol v rozpore s územným plánom. Nakoniec k rozporu došlo už pri stavbe Kauflandu. Aj ten je podľa územného plánu na ploche zelene. Náš súčasný návrh zablokuje ostatné pokusy o zástavbu, aby ostal biokoridor zachovaný. Taká je pravda," argumentoval hlavný architekt s povzdychom: "Niektorí ľudia to vedia pochopiť, niektorí nie. Niekedy sa asi neoplatí byť poctivý."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš