otvorili najmodernejšie pracovisko magnetickej rezonancie. Prvým pacientom, ktorému včera tím odborníkov vyšetril chrbticu bol moderátor Ľubomír Karásek. Pripomíname, že sa ešte stále lieči po nepríjemnej autonehode. "Tu mi po prvýkrát zistili, že nemám poškodenú miechu. Doteraz sa to nedalo presne určiť. To by ste neverili, aký je tam rachot. S prístrojom sa dá rozprávať, ale dušu bude mať až vtedy, keď bude slúžiť ľuďom na východe," povedal nám po vyšetrení.
Špičkové pracovisko magnetickej rezonancie začne fungovať od 1. júna. Vysokovýkonný prístroj Siemens Magneton Symphony umožní rýchle, presné, neinavzívne vyšetrenia ochorení centrálneho nervového systému, pohybového aparátu, ciev a vnútorných orgánov. V Prešovskom kraji takéto pracovisko, mimochodom podobné je len v Bratislave a Nových Zámkoch, doteraz chýbalo a na vyšetrenia bola čakacia doba 3 až 4 týždne. Ako zdôraznil riaditeľ spoločnosti Magnetická rezonancia (MR) Ladislav Pásztor, čakacia doba sa teraz zníži na 5 až 7 dní. Denne vyšetria okolo 20 pacientov. "Všetky vyšetrenia budú uhrádzané zdravotnými poisťovňami, som veľmi rád, že v tomto momente už máme uzatvorené zmluvy. Kvalitný medicínsky tím rádiológov bude tiež schopný realizovať vyšetrenia ciev dolných končatín pacientov, ktorí trpia cukrovkou alebo arteriosklerózou bez bolestivého podávania kontrastnej látky priamo do cievy končatiny. Namiesto toho sa aplikuje neškodná kontrastná látka, pomocou ktorej magnetická rezonancia zobrazí cievny systém," uviedol. Pripomenul tiež, že výhodou technickej inštalácie je aj infokomunikačné prepojenie s pracoviskom v bratislavskej ružinovskej nemocnici a teda aj možnosť online konzultácie s odborníkmi v hlavnom meste. Zdôraznil, že tím musí byť naozaj špičkový. Kým samotné vyšetrenie trvá pol hodiny, minimálne dvakrát tak dlho lekár vyhodnocuje snímky. Niekedy aj viac. Keď sme sa zaujímali o personál, povedal nám, že na ňom budú traja skúsení rádiológovia a traja asistenti, ktorí ovládajú techniku snímania na tomto prístroji. Zvládnu obslužnosť v 800-tisícovom regióne.
Zaujímalo nás aj finančné zabezpečenie projektu. Investoval štát? "Nie. Fakultná nemocnica nám poskytla len priestor, ktorý sme museli prestavať a prispôsobiť našim potrebám. Prestavba stála zhruba 12 miliónov, bola nákladná kvôli ukladaniu magnetu. Samotný prístroj stál okolo 62 miliónov korún. Financovala to istá banka a lízingová spoločnosť," reagoval na otázku L. Pásztor. V tej súvislosti pripomenul, že sa značne zmenila situácia v komunikácii s bankami. Podľa jeho názoru sa prostredie pre investorov stabilizovalo a banky začali zdravotníctvu dôverovať.
Dodávateľ však nesie riziko. "Cením si, že na seba prevzal riziko. Návratnosť je beh na dlhé trate, ale jediné čo môže štát urobiť, je vytvoriť stabilné podmienky pre investorov do technického vybavenia nemocníc. Peniaze totiž potrebujeme, aby sme mohli liečiť pacienta a tam dávame takmer všetko, ale potrebujeme zdroje aj na modernizáciu prístrojov," poznamenal minister zdravotníctva R. Zajac na okraj potreby kombinovania štátnych aj neštátnych zariadení.
Ide teda o neštátne zriadenie, pre ktoré FNsP zabezpečila len priestor, za ktorý získa nájomné. V novom pracovisku však riaditeľ Peter Biroš vidí principiálne iný rozmer: "Nájom je zanedbateľný. Ide nám o to, že modernou magnetickou rezonanciou úroveň nemocnica stúpla, získava vyšší kredit."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš