akýmsi vyvrcholením projektu Ženy v zjednotenej Európe - rovnosť príležitostí, ktorý spomínaná kultúrna inštitúcia realizuje za finančnej podpory Európskeho spoločenstva.
Účastníčkami konferencie neboli len frekventantky rodových tréningov v rámci projektu, ale aj osvetoví pracovníci, zástupcovia knižníc, pedagogicko-psychologických poradní či úradov práce z celého Prešovského kraja. Podľa informácie riaditeľky POS Márie Pajzinkovej (na snímke), o rodovej rovnosti hovorila aj odborníčka zo Švédska Bonnie Bernstrom. So svojimi skúsenosťami o domácom násilí, rozpoznávaní príznakov a spôsoboch pomoci sa prišla podeliť Angličanka z Welsu Janie Harries.
O medzinárodnom podujatí však nehovoríme len kvôli lektorkám. Medzi účastníkmi konferencie bolo aj 22 žien z Poľska. Aj tie prišli prezentovať svoje skúsenosti s domácim násilím a práce s deťmi z takýchto rodín. Verejnosť dnes už nechce zatvárať oči na tým, že násilie v rodinách existuje. Platí to aj pre región pod Duklou. Ukazuje sa potreba založiť v regióne občianske združenie na pomoc týraným ženám aj deťom. Napokon, ani týranie mužov už dnes nie je neobvyklým javom.
Mnohoročné tabu sa za posledné dva roky prelomilo aj vďaka pokusom o zmenu legislatívy pod vplyvom zverejnenia čoraz otrasnejších príbehov rodín. "Založenie občianskeho združenia na pomoc rodinám je zatiaľ len v rovine úvah, ale otvorili sme takú otázku. Najmä ak sa vytvorila atmosféra, že centrá pedagogicko-psychologických poradní v júli zaniknú. Tam zvyčajne ženy hľadajú prvú pomoc ani nie tak pre seba, ako pre školopovinné deti," pripomenula Mária Pajzinková. Medzinárodná konferencia a diskusia o riešeniach v Poľsku, Švédsku či Anglicku teda prispela aj k posunu riešenia problému na Slovensku. Workshopy na túto tému poskytli základnú orientáciu o overených a vyskúšaných metódach, ktoré sa dajú pretransformovať na domáce podmienky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš