organizácie mesta za rok 2002 vykryl na sto percent. Táto správa je však jedinou potešujúcou. Vedeniu mesta totiž vrásky spôsobuje takmer 30-miliónový dlh NsP za rok 2003. Situácia je o to dramatickejšia, že na mestskú bránu začínajú čoraz intenzívnejšie klopať nespokojní drobní veritelia a žiadajú svoje. Ako nám potvrdil primátor Jakub Zahradník, v tejto chvíli neprebiehajú v nemocnici žiadne exekúcie. Exekučné výzvy sú však už na svete a riziko exekúcií je vysoké.
„Ide o výzvy a pokusy o zmier na úhradu pohľadávok. Na účte nemocnice však nie je dostatok prostriedkov, aby sme dokázali uspokojiť všetkých našich veriteľov. Tieto finančné prostriedky slúžia iba na úhradu záväzkov, ktoré máme voči našim zamestnancom," priblížil J. Zahradník.
Pripomeňme, že krompašská NsP ako príspevková organizácia neposkytuje zdravotnícku starostlivosť už od začiatku minulého roka. Tú v 25-tisícovej spádovej oblasti Krompách od prvého januára 2004 zabezpečuje v tých istých priestoroch nová spoločnosť, Nemocnica spol s. r. o, Krompachy. V nej má mesto 52-percentný podiel a zvyšok patrí fyzickým osobám. Krompašská NsP prešla pred dvoma rokmi do zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Tridsaťmiliónová sekera, ktorú nemocnica „zarúbala", tak padá na plecia mesta.
Podľa slov J. Zahradníka z celkovej 30-miliónovej dlžnej čiastky je najproblémovejší balík záväzkov v objeme zhruba 25 percent. Ide o približne 7,5 milióna korún, ktoré NsP dlhuje drobným veriteľom. Tí sa ich úhrady právom dožadujú. „Sú to predovšetkým akciové spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, spoločnosti vyrábajúce lieky a zdravotnícky materiál. Zvyšných 75 percent predstavujú záväzky voči štátu," uviedol.
Krompašská nemocnica však nie je jedinou nemocnicou I. typu, ktorá ma takéto problémy. Na Slovensku je ich 19 a ich zriaďovateľmi sú mestá a obce. Tie nedávno adresovali spoločný otvorený list ministrovi zdravotníctva, parlamentu i Vláde SR, aby štát oddlžil aj nemocnice I. typu. Nemocnice II. a III. typu totiž štát za rok 2003 oddlží. Krompašský primátor to vníma ako krivdu voči mestám a obciam, v ktorých nemocnice prešli do ich zriaďovateľskej pôsobnosti.
„Štát nekoná férovo, keď jedny nemocnice oddlží a druhé nie. Náš dlh vznikol na základe rozdielu medzi objednanými službami zdravotných poisťovní a skutočnými výkonmi. My sme však nerobili nič iné, iba poskytovali zdravotné služby rovnako, ako aj nemocnice II. a III. typu. Už v roku 2003 sme mali od ministra zdravotníctva prísľub, že oddlženie vo vláde presadí. Dodnes sa však nič neudialo. Dokonca sa hovorilo aj o prechodnom oddlžení v roku 2004, pokiaľ nemocnice boli neziskovými či príspevkovými organizáciami. Pravdou je, že drobných dodávateľov už prešla trpezlivosť a začínajú si vymáhať svoje pohľadávky exekučnými výzvami," zdôraznil J. Zahradník.
I keď exekučné výzvy sú už na svete, je tu ešte platný zákon, podľa ktorého sa exekúcie nevzťahujú na nemocnice. Jednoducho povedané, ich majetku sa nesmie dotknúť exekútor. Pravdou však je, že zákon stratí platnosť 1. januára 2006. „Tento rok je ešte zákon platný. Avšak keď sa jeho platnosť nepredĺži, prípadne štát nezačne s oddlžovaním, tak to bude skutočne vážne. Vnímame to ako veľmi nespravodlivé," dodal krompašský primátor.
Pripomeňme, že krompašskí poslanci sa na svojom poslednom rokovaní zaoberali aj hospodárením NsP zo rok 2004. Voči predloženej správe však mali viacero výhrad. Nová správa bola predmetom aj včerajšieho pracovného stretnutia poslancov. Dostane sa aj na rokovanie utorňajšieho mestského zastupiteľstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš