Grófske (pôvodne sa uvažovalo, že by tam prišla automobilka BMW, ktorá napokon uprednostnila domáce Nemecko). Táto plocha bola odsúhlasená ako územie pre priemyselný park, ktorý sa v Prešove doteraz nepodarilo nikde vybudovať. Lokalita Grófske stále figuruje v materiáloch mestskej samosprávy ako územie pre priemyselný park. Okrem nej však mesto počíta aj s druhou lokalitou - Lominová (pri ZVL). Obe plochy má potvrdiť mestské zastupiteľstvo, pričom podľa návrhu má byť park Grófske financovaný z vládnych stimulov a park Lominová zo štrukturálnych fondov. Do 6 mesiacov majú byť pripravené podklady pre územné rozhodnutie. S bývalým primátorom Jurajom Kopčákom (dnes pôsobí v súkromnom sektore v spoločnosti ETCP) sme sa porozprávali o tom, ako vidí stav pripravenosti priemyselných parkov v meste Prešov.
Ako hodnotíte súčasný stav prípravy priemyselných parkov? Mestská rada sa uzniesla na tom, že podporí aj lokalitu Grófske, aj Lominovú, s tým, že by mali byť financované z rôznych zdrojov.
"V prvom rade si myslím, že Prešov zaostáva za takými mestami ako Humenné, Michalovce, Spišská Nová Ves, Levice a iné podstatne menšie mestá v aktivitách smerujúcich k rozvoju zamestnanosti a vytváraniu podmienok pre investorov. Je to spôsobené tým, že vedenie mesta nie je rozhodné a jasne nedeklaruje, ktorá časť by sa mala rozvinúť. Spomínané uznesenie mestskej rady hodnotím ako alibistické, pretože z princípu z verejných zdrojov nemôžu byť financované na území mesta dve lokality. Takže keď chceme, aby Prešov získal zdroje pre rozvoj priemyselného parku, musíme sa rozhodnúť pre jednu lokalitu. Pripraviť ju vlastnícky a legislatívne tak, aby partner mal o čom s mestom rozprávať."
Vy osobne ste zástancom lokality Grófske, ktorá sa začala pripravovať ešte za vášho pôsobenia na radnici. V čom sú teda podľa vás jej výhody oproti Lominovej?
"Po prvé, Grófske je veľká plocha okolo 180 hektárov na území mesta Prešov s ďalšou možnosťou rozvoja do katastra Kapušian. Po druhé, je to plocha, ktorá nie je kontaminovaná. Po tretie, táto lokalita má jednoduchšie napojenie na mesto a technickú infraštruktúru. Najdôležitejšie je to, že investície a pracovné príležitosti budú na území mesta. Lokalita Lominová je podstatne menšia. Má väčšiu možnosť rozvoja práve mimo kataster mesta Prešov, čo pre mesto znamená, že všetky efekty vyplývajúce z lokalizácie parku získajú okolité obce. Napríklad dane z nehnuteľností a iné poplatky pôjdu do rozpočtu obcí, nie Prešova. Avšak na druhej strane bude mesto väčšine zamestnancov týchto fabrík poskytovať kompletný servis. Ľudia tu budú bývať, využívať dopravu a podobne. Skrátka, pokiaľ sme Prešovčania, mali by sme bojovať o to, aby priemyselný park bol na území Prešova."
V akom stave ste odovzdávali prípravu parku Grófske novému primátorovi?
"Boli sme blokovaní obmedzeniami z titulu leteckej základne. Obmedzená bola možnosť výstavby objektov v istej vzdialenosti od cesty a od letiska. Tie obmedzenia boli také, že plocha by z hľadiska výstavby priemyselného parku bola nezaujímavá. Ešte v roku 2001 sme začali rokovať s ministerstvom obrany a leteckou základňou. Podarilo sa nám niekedy na jeseň 2002 odblokovať tieto obmedzenia a vytvoriť podmienky na to, aby plocha Grófske bola akceptovateľná investormi. Paralelne s tým sme začali identifikáciu vlastníkov a pripravovali sme dokumentáciu pre územné rozhodnutie, v spolupráci s jednou košickou firmou, ktorá nám robila inžiniering. Teda v takom stave to bolo koncom roku 2002, keď som odovzdával funkciu primátora. Existovala podrobná štúdia územia, ktorá po veľmi jemných doplnkoch mohla byť použitá ako materiál pre územné rozhodnutie. Bola urobená identifikácia vlastníkov na prvých asi 60 hektárov, boli zabezpečené vyjadrenia všetkých dotknutých partnerov, od policajtov, cez vodárov až po telekomunikácie. V takomto stave mesto mohlo pokračovať v aktivitách smerujúcich k tomu, aby sme voči investorom boli pripraveným a akceptovateľným partnerom."
Očakávate, že by mohol prísť do Prešova v priebehu najbližších dvoch rokov významnejší investor?
"Som presvedčený o tom, že v priebehu roka je tu ochotný prísť investor a sú investori, ktorí by sem prišli, ale podmienkou je, aby mali pripravené územie a aby mali partnera, s ktorým dohodnú užívanie tohto územia. Ak sa uvažuje s použitím verejných zdrojov, či už podľa zákona o priemyselných parkoch, alebo z fondov Európskej únie, tak tým partnerom musí byť mesto. Samozrejme, nie je vylúčené, že takúto iniciatívu urobí nejaká súkromná spoločnosť, ktorá tú lokalitu pripraví. Na to mesto nepotrebuje. Ak nebudú nejaké chyby, mesto vydá územné rozhodnutie, a to je stav, kedy môže akýkoľvek subjekt rokovať s potenciálnym investorom. Otvorene hovorím, že by to bola škoda, keby to nebolo mesto. Malo by do toho vstúpiť ako líder, napokon máme príklady z Trnavy, Žiliny a iných miest, ako to je. Dajú sa získať podporné stimuly zo strany vlády a verejných zdrojov, a tým pádom ochota investorov aj ich počet a bonita sú ďaleko vyššie, ako keď to pôjde bez mesta..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš