najbližšie kúpaliská sú vzdialené desiatky kilometrov, ľudia si ich nahrádzajú plávaním v Ružíne. Vody tejto priehrady, predovšetkým v jej západnej časti pri Margecanoch či Jaklovciach, však ani zďaleka nespĺňajú podmienky na rekreačné využitie.
"Regionálny úrad verejného zdravotníctva sleduje kvalitu vody na štyroch odberných miestach, a kontroluje aj oba prítoky. Pozorujeme bakteriologické a biologické znečistenie, ako dôsledok priameho znehodnocovania tokov vypúšťaním odpadových vôd z miest a obcí. Sledujeme tiež prítomnosť chemických látok, najmä ťažkých kovov, ako dôsledok vytekajúcich banských vôd a starých skládok odpadov," informovala riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi MUDr. Elena Gajdošová.
Posledné vyšetrenia vzoriek z Ružína ukázali, že kvalita vody v nádrži sa pohybuje medzi druhou a treťou triedou čistoty. V prítokoch Hornád a Hnilec je to druhá až štvrtá trieda. Kvalitu vody podľa hygienikov ovplyvňujú jednak poveternostné podmienky ako búrky, či prívalové vody, ale veľký podiel na tom má aj ľudský faktor. Práve obyvatelia okolitých dedín majú na rováši, že po hladine plávajú plastové fľaše, uhynuté zvieratá, stavebný a izolačný materiál a iné.
"Plávajúce nečistoty, zvýšená reakcia vody, nízka priehľadnosť, či zvýšená prítomnosť mikroorganizmov, to sú výsledky našich rozborov. Na základe toho môžeme skonštatovať, že vody v západnej časti vodnej nádrže Ružín nie sú vhodné na kúpanie. Preto táto časť nemôže byť vyhlásená ako rekreačná lokalita," zdôraznila MUDr. Gajdošová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš