progresívne operácie, pri ktorej operačný tím použil najmodernejší postup. Išlo o totálnu náhradu bedrového kĺbu minioperačným prístupom. "Je to vôbec prvá operácia tohto druhu v Prešove. Pripravovali sme sa v Budapešti pod vedením profesora Hangoniho," informoval nás primár ortopedického oddelenia Ján Kľoc (na snímke).
Na otázku, v čom je nový operačný prístup výnimočný, reagoval: "Predovšetkým sa pacient po operácii rýchlo zotaví. Rekonvalescencia je omnoho kratšia. Prakticky už na druhý-tretí deň môže chodiť a aj bolesti sú menšie. Výhodou tohto operačného zásahu je menšia devastácia svalového tkaniva. Hneď po operácii a následnej rehabilitácii sa svalstvo naplno sfunkční."
Zaujímali sme sa aj o pacientov, ktorých včera operovali. Boli to ťažké stavy? "V podstate sú to mladí ľudia. V prípade pána z Bukoviec v okrese Stropkov išlo o degeneratívne zmeny v oblasti bedrových kĺbov z opotrebovania s odumretou hlavicou. Druhý pacient je z Prešova a s odumretou hlavicou stehennej kosti," povedal nám primár ortopédie.
Mimochodom, operačný tím bol medzinárodný. Všetko sa mohlo uskutočniť len vďaka podpore manažmentu FNsP a spoločnosti Zimmer. V tíme bol totiž zástupca Zimmeru pre strednú Európu Rastislav Hartman, ortopéd z Havlíčkovho Brodu Pavel Kubát, inštrumentárka Zuzana Mrváňová z Bratislavy, tiež prešovskí odborníci Ľubomír Jacko a primár Ján Kľoc. Vo FNsP sú síce operačné sály moderne vybavené, ale to, čo zástupcovia Zimmeru mimo skúseností doniesli, bolo kompletné špeciálne inštrumentárium a implantáty.
Nedalo nám, aby sme sa neopýtali, či to teda nebola len jedna lastovička. Bude mať oddelenie aj v budúcnosti špeciálne nástroje? "Myslím, že áno. Kooperácia medzi vedením nemocnice a firmou Zimmer je veľmi dobrá a existuje reálny prísľub, že sa bude naďalej rozvíjať, aby sme najnovšie operačné trendy mohli uplatňovať aj v Prešove," odpovedal nám J. Kľoc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš