záhradách a na poliach. Či takéto klimatické podmienky neohrozili budúcu úrodu, skúmajú pracovníci Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) v Spišských Vlachoch. Hoci sa zdá, že dažďa bolo v posledných dňoch príliš mnoho, výsledky meraní ukázali, že vlani na jar pršalo rovnako intenzívne ako tohto roku.
"Apríl a máj boli zrážkovo na rovnakej úrovni ako pred rokom. Zaznamenali sme však o niečo nižšie teploty. Tohtoročný apríl bol chladnejší o pol stupňa a máj v priemere o jeden stupeň. Tieto poveternostné podmienky mali preto vplyv na opozdení vývojových fáz. U pšenice je to asi päť dní a jačmeň sa omeškal o sedem až osem dní," informoval vedúci ÚKSUP Ing. Eugen Pavlík.
Ak však v nasledujúcom období budú klimatické podmienky priaznivejšie, obiloviny tento sklz dobehnú a budúca úroda by nemala byť výrazne ohrozená. Kvôli chladu a dažďu sa omeškal aj vývoj zasadených zemiakov. "U nás sme tohto roku zemiaky dávali do zeme o päť dní skôr ako vlani, avšak schádzať nám začali až o týždeň neskôr ako v minulom roku," povedal Ing. Pavlík.
Chladné počasie malo aj pozitívny dopad. Zdravotný stav budúcej úrody je o čosi lepší než v rovnakom období minulého roka. "Keďže bolo chladnejšie, rynchosporiová škvrnitosť sa na poliach objavila až o desať dní neskôr ako vlani. Začína sa objavovať aj hnedá škvrnitosť, ale možno konštatovať, že plodiny sú pomerne zdravé," uzavrel vedúci ÚKSUP. Poľnohospodári by si však teraz želali suchšie a teplejšie počasie, aby mohli plodiny ošetriť ochrannými postrekmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš