umiestnená na prízemí barokového paláca ľubovnianskeho hradu. Okrem Starej Ľubovne sa môžu milovníci histórie zoznámiť aj s remeslami a cechmi niekdajšieho Podolínca a obce Hniezdne.
"Uzavreté remeselné spoločenstvá, teda cechy, sa začali v okolí hradu Ľubovňa organizovať už v štrnástom až začiatkom pätnásteho storočia. Cechový život bol podriadený normám spísaným na veľkej listine, artikulom. V jednotlivých bodoch boli uvedené všetky práva a povinnosti príslušníkov cechu," uviedol historik Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni Miroslav Števík. Podľa jeho slov expozíciu dotvárajú aj súkromné zbierky. Bohatá história cechov a remeselníckeho umenia sa preniesla do súčasnosti názvami ulíc. "O rozmiestnení remeselníckych domov v meste svedčia historické názvy ulíc: Obuvnícka, Mäsiarska, Garbiarska, Farbiarska, Kožušnícka a Tkáčska," upresňoval Števík.
Medzi vystavované exponáty patria fotokópie artikúl, historicky cenné truhlice, nástroje na výrobu sviečok, obuvnícke nástroje, kamenné artefakty, ukážky farbotlače a mnohé ďalšie exponáty.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš