hotelovej škole, kde sa pred niekoľkými rokmi hrávala uličná liga vo futbale. Dnes je však skatepark zatvorený. A skateboardisti na "doskách" skáču pred Divadlom Jonáša Záborského v Prešove.
Podľa Jozefa Muránskeho, hráča mužstva Atak Brahama Prešov (na snímke na 1. str.), v metropole Šariša je problém so všetkými plochami na akýkoľvek amatérsky šport. "Šport, určený všetkým, trpí na priestory. To je, bohužiaľ, chronicky prešovský problém," hovorí a v mysli sa vracia späť do čias, kedy plochu skateparku využívali hráči uličnej ligy v malom futbale. "V roku 1999 prišli členovia občianskeho združenia Koloseum s tým, že chcú na tejto ploche vystavať skatepark. Mal slúžiť pre nadšencov skateboardu a in-line korčuľovania. V tom čase to bol veľký boom, tieto športy boli vtedy populárne. Bohužiaľ, urobilo sa to tak, ako sa to urobilo a utrpela tým najmä mestská futbalová liga. Futbalisti prišli prakticky zo dňa na deň o ihrisko," hovorí Muránsky. "Nám sa skôr nepáčil prístup Kolosea. Dozvedeli sme sa to, až keď už bolo o všetkom rozhodnuté, čo nás zaskočilo. Boli však natoľko korektní, že sme mohli na ihrisku dokončiť sezónu. Teraz hrávame na troch ihriskách."
Podľa J. Muránskeho sa spomínaný projekt v Prešove neuchytil. Podstata je podľa neho v tom, že už vtedy bolo jasné, že táto iniciatíva vychádza z potrieb "zhora". "Nebola tu vybudovaná pevná členská základňa skateboardistov. To sa negatívne odzrkadlilo v priebehu jednej sezóny. Celý park spustol, čo môžeme vidieť aj dnes. Je to veľká škoda. Myslím, že mesto Prešov si zaslúži aj takéto zariadenie, ale keďže tam nič nefunguje, a návštevnosť je tam minimálna, ak je vôbec nejaká, mesto takto prišlo o jednu plochu, ktorú dovtedy mohli využívať takmer všetci. Teraz je to mŕtva zóna," myslí si J. Muránsky.
Stanislav Hrabčák, predseda občianskeho združenia (OZ) Koloseum, mu oponuje. "Začínali sme s členskou základňou 50 ľudí. Ich počet sa postupne rozrástol na 140. Stretávali sa tu korčuliari, aj trialisti a samozrejme skateboardisti. Skatepark sme založili preto, lebo ma oslovili mladí, aby sa tu niečo také vybudovalo. Podarilo sa nám na priestranstvo dotiahnuť aj tých, ktorí na doskách skákali pred Divadlom Jonáša Záborského. Areál bol otvorený od začiatku vzniku až do minulého roku."
Na našu otázku, prečo skateboardistov bolo aj napriek tomu vidieť pred divadlom, odpovedá: "To boli tí, ktorí v našom areáli chceli popíjať a správca im to nedovolil. Preto museli odísť."
Zrútený múr, ktorý v minulosti už raz spadol, opraví Hotelová akadémia v Prešove. Tá je totiž správcom majetku. "Múr je podmočený, preto spadol aj pred štyrmi rokmi. Teraz máme spadnutých pätnásť metrov. Tadiaľto má viesť mestský obchvat a bolo by zbytočné investovať do múru väčšiu sumu. S mestom sa chceme dohodnúť na provizórnom oplotení," uviedol riaditeľ prešovskej hotelovej akadémie Jozef Šenko.
Aj napriek teplým slnečným dňom sa skatebordisti môžu na areál len pozerať. Jeho brány sa otvoria, až keď bude oplotený a do skateparku nastúpi správca. Najskôr sa však musia nájsť financie na jeho mzdu. S. Hrabčák už o pomoc požiadal aj mesto, to im však pomôcť nemôže. Preto chce osloviť sponzorov. Určitý čas skatepark fungoval bez správcu. Kľúče od brány mali chlapci - členovia združenia. "Za tri mesiace to bolo v dezolátnom stave. Bolo z toho jedno smetisko. Je potrebné, aby sa o to staral správca," uviedol Hrabčák. V prípade, že sa financie na mzdu správcu nenájdu, časť priestoru ponúkne OZ na prenájom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš