raketometov RM-70 Modular. Aktu sa zúčastnili zástupcovia Ministerstva obrany SR, Ozbrojených síl a nemeckí partneri v programe MORAK z firmy Diehl BGT Defence. Ide o prvý medzinárodný projekt, ktorý sa realizuje v slovenskom obrannom priemysle.
Výber slovenského výrobcu urobila spomínaná nemecká spoločnosť formou užšej súťaže a z nej vyšiel víťazne prešovský VOP. Nasledovala zmluva na sériovú výrobu. Kým vo VOP vyrobili prvý kus, museli prejsť procesom technologickej prípravy a zmodernizovať výrobnú halu.
Mimochodom, výroba prvého kusa raketometu trvala šesť mesiacov. Podľa slov riaditeľa VOP Jozefa Paričiho tento rok vyrobia ešte osem kusov a do konca roku 2007 by mali odovzdať ďalších 25. "Pre nás je to významná príležitosť preukázať schopnosť vyrábať vysoko kvalitnú techniku, prekročiť hranice Slovenska a zapojiť sa do medzinárodnej deľby práce. Po rokoch útlmu sa na východ Slovenska opäť vracia špeciálna vojenská výroba," uviedol J. Pariči.
Podľa slov zástupcu MO SR Ivana Chylu predstavuje hodnota celkového kontraktu 1,4 miliardy korún. "Som rád, že túto objednávku dostal vojenský podnik v Prešove, ktorý ako vždy deklaruje svoju kvalitu a schopnosť vyrábať aj náročné zariadenia. Verím, že ostatné raketomety vyrobia s takou hravosťou ako prvý," pripomenul I. Chyla.
Na otázku, prečo si nemecká spoločnosť Diehl BGT Defence vybrala práve VOP, reagoval Silvester Lochmann: "Keď sme sa vlani rozhodli spolupracovať s krajinami východnej Európy nadviazali sme dobrú spoluprácu so slovenským ministerstvom obrany a VOP vyhovovala našim požiadavkám. Splnili naše očakávania a je to istá skúsenosť pre obe strany. Je tu ešte potenciál a nie je vylúčené, že spolupráca bude pokračovať."
Keď už bola reč o modernizácii raketometu, zaujímalo nás, v čom je iný. Podľa S. Lochmanna hlavným modernizačným prvkom je navigačný a odpaľovací systém. Je tu teda možnosť nezávislej navigácie aj odpaľovania, skrátenie času nabíjania a v neposlednom rade znižuje počet obslužného personálu. Kým doteraz museli byť v posádke piati, teraz stačia traja vojaci.
"Kládli sme dôraz na bezpečnosť posádky. Kabína je pancierovaná, digitálne prepojenie raketometu s posádkou v kabíne umožňuje, aby strelcovi koordinanty vyhodnotil počítač. Je tu ešte jedna zásadná výhoda. Strelec môže použiť dva druhy munície, teda aj tie, ktoré sa doteraz používali len vo východnom bloku aj tie, ktoré využívajú krajiny NATO. Nemusia si teda zabezpečovať novú muníciu," konkretizoval technologické zmeny S. Lochmann.
Program sa začal ešte v roku 2000, keď ministerstvo obrany SR podpísalo vývojovú zmluvu s nemeckou firmou na modernizáciu systému RM-70. Vývoj novej zbraňovej platformy, ktorá robí RM-70 Modular systémom univerzálnym pre starých aj nových členov NATO, ktorí používajú 122 milimetrové systémy, sa realizoval v rokoch 2001-2003. Včera bol slávnostne odovzdaný prvý raketomet v rámci overovacej série.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš