trojdňového stretnutia zástupcov rómskych komunít z Čiech, Slovenska a Maďarska, ktoré sa predvčerom skončilo v Poprade.
"Je veľa úrovní, na ktorých treba tento problém riešiť. Sú potrebné nielen lokálne, ale i systémové riešenia," skonštatovala programová manažérka slovenského zástupcu medzinárodnej neziskovej organizácie Partners for Democratic Change (PDC) Andrea Chorváthová. Podľa jej českého kolegu Ondřeja Horvátha Rómovia žijúci nielen v osadách, ale aj v iných lokalitách, majú problém so vzdelávaním, zamestnaním, bývaním a zdravotnou starostlivosťou. "Ideálny by bol komplexný prístup, ktorý by riešil všetky problémy naraz," doplnil. To však nedokážu zabezpečiť neziskové organizácie, ktoré trápi nedostatok peňazí na väčšie a predovšetkým dlhodobejšie projekty. Zásadné riešenie by mal preto urobiť štát. Vítaná je však aj pomoc Európskej únie, ktorá môže poskytnúť okrem finančných prostriedkov aj skúsenosti z riešenia podobných problémov.
Súčasťou stretnutia organizovaného neziskovou organizáciou PDC, ktoré sa v Poprade konalo v rámci Programu integrácie Rómov (PIR), bola aj návšteva rómskych osád. "Po prvom šoku, či to je vôbec možné, som si uvedomil, že je to veľmi podobné situácii z oblastí tretieho sveta. Figuruje tam to, čo odborné kruhy nazývajú kultúra chudoby," opísal svoje dojmy zo stretnutia s "osadníkmi" pod Tatrami O. Horváth. Jej prejavom je okrem iného aj závislosť od sociálnych príjmov, spoliehanie sa na pomoc iných a celková apatia k riešeniu vlastných problémov. Kľúčovou časťou Programu je preto komunitné plánovanie, ktoré má zmapovať reálne potreby Rómov. Jeho neoddeliteľnou súčasťou je spolupráca medzi Rómami a majoritnou spoločnosťou na miestnej úrovni.
Program sa zároveň snaží uviesť do života myšlienku zmierovacích rád, ktorých úlohou bude predchádzanie konfliktov a ich riešenie mimosúdnou cestou. "Je to koncept, ktorý sa na Slovensku už začal realizovať v Leviciach. Ide o mediáciu, teda riešenie sporov na základe dohody. Typickým príkladom, ktorý je potrebné riešiť takýmto spôsobom, je problém neplatičov," priblížila A. Chorváthová. Úspešne sa rozbieha práca zmierovacej rady v Rimavskej Sobote a etablovať sa začína aj v Kežmarku.
Okrem Kežmarku, Rimavskej Soboty a Prešova je do štvorročného Programu integrácie Rómov zapojených ďalších šesť miest z Českej republiky a Maďarska. Prostriedky na jeho financovanie zabezpečuje americká vládna agentúra US AID z programu SEED určeného na podporu a rozvoj demokracie v strednej a východnej Európe. Pre všetkých deväť lokalít v uvedených krajinách bolo vyčlenených 2,8 milióna dolárov. Prostredníctvom grantov boli podporené projekty zamerané najmä na vzdelávanie, integrované ihriská pre deti a komunitné servisné centrá zamerané na poradenstvo pri riešení problémov rómskej komunity.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš