viacerými koncepčnými zmenami. Podľa riaditeľa Vladimíra Husára zmeny priniesli oklieštenie počtu pracovníkov a 'uťahovanie opaskov'. Mimochodom až 90 percent rozpočtu tvoria mzdové a prevádzkové náklady a teda na činnosť si osvetári musia zarobiť. "Hospodárime bez straty s vyrovnaným rozpočtom. Aktivity si financujeme prevažne z vlastných príjmov a grantov, ktoré získavame cez projekty. Gro však tvoria príjmy z hudobných kurzov. Ročne ide o 600-tisíc korún, ďalšie sú z projektovej činnosti," uviedol V. Husár (na snímke vľavo, s metodikom Michalom Kišeľákom). Neskrýval však, že aj keď sú s projektmi úspešní, problém je v siahodlhom procese ich schvaľovania a uvoľňovania zdrojov spravidla v závere roka. Termíny podujatí ich zaväzujú, preto musia hľadať zdroje inde. Vlani sa im napríklad stalo, že na granty čakali až do Vianoc a keďže ich nestihli vyčerpať, väčšiu polovicu museli Ministerstvu kultúry SR napokon vrátiť. Napätý rozpočet sa však neodrazil na kvantite ani kvalite podujatí kultúrno-spoločenského, záujmovo-umeleckého aj vzdelávacieho charakteru.
Keď už bola reč o hudobných kurzoch a príjmoch z nich, zaujímalo nás, koľko ich je. "Organizujeme a vedieme 17 kurzov, v ktorých hru na klavíri a akordeóne učí 15 lektorov. Ide o dva cykly pre začiatočníkov aj pokročilých a výnimočné je to, že deti nechodia za nami, ale my za nimi, teda aj na vidiek. Máme celkom 250 žiakov, ktorých prijímame na rozdiel od základnej umeleckej školy (ZUŠ) bez skúšok a poplatky sú nižšie," reagovala na našu otázku metodička pre kurzovú činnosť Mária Pirchalová. Pripustila, že hoci kopírujú osnovy ZUŠ, výučbu teórie neberú tak precízne a úroveň ich absolventov preto nemôže byť porovnateľná. Ich cieľom je však zabezpečiť dostupnosť ku kurzom aj pre deti z okolia a vzbudiť záujem o hru na hudobný nástroj.
Zaujímal nás tiež názor riaditeľa na koncepčné zmeny v kultúrnych inštitúciách, ktoré schválilo zastupiteľstvo PSK. Pripomíname, že ide o pokus vytvoriť z kultúrnych inštitúcií rôzneho zamerania multikultúrne centrá, ktoré by svoje činnosti kumulovali. Svojho času sa tiež hovorilo o uvoľnení objektu ŠOS na Ulici Janka Borodáča a presťahovaní do budovy Divadla Jonáša Záborského. "O sťahovaní je ticho. Čo sa týka zlúčenia s regionálnou knižnicou to by podľa mňa prinieslo oklieštenie činnosti. Naše zameranie je podstatne odlišné a neviem si dosť dobre predstaviť, ako by sa mohli činnosti prelínať," odpovedal na otázku V. Husár. Dodal, že pôsobnosť ŠOS je v okresoch Prešov a Sabinov a teda poskytujú svoje služby 134 obciam a mestám. Mnohé aktivity sa vyprofilovali na tradičné podujatia, na ktorých spolupracujú s mestom Sabinov, Lipany, či konkrétnymi dedinami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš