jav. Skôr výnimka. Svedčí o tom aj celoslovenský údaj, ktorý zverejnila nezisková organizácia Eurocord Slovakia. Buduje centrálny register na Slovensku a spolupracuje aj pri evidencii údajov do medzinárodného registra darcov pupočníkovej krvi. Podľa jej zisťovania sa ročne uskutoční 5 500 odberov, čo je asi 5 percent všetkých pôrodov. Matky na to musia dať spravidla súhlas, no nie všetky sú o tom informované.
Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Nemocnice s poliklinikou vo Svidníku sa však takéto odbery robia a budúce mamičky na túto možnosť vždy upozornia. Potvrdil nám to primár František Kruľ (na snímke). "Ide o celkom jednoduchý zákrok krátko po pôrode dieťatka. Trvá asi desať minút a pre matku je celkom bezbolestný. Vzorka potom putuje do centrálnej banky, kde je uschovaná v špeciálne upravených boxoch aj niekoľko rokov a podľa mojich vedomostí sa za úschovu platí 600 korún ročne. Rodičia však musia s odberom a uskladnením súhlasiť," povedal nám primár F. Kruľ.
Keď sme sa zaujímali, či je o to zo strany rodičov záujem a čo vzorka pre ich deti vlastne znamená, reagoval: "Záujem je. Každý inteligentný rodič si totiž uvedomuje, že v súčasnosti na ich deti číhajú civilizačné choroby. Krv z pupočníka, alebo lepšie povedané bunky sa len málo líšia od kostnej drene a ich aplikácia umožňuje obnovu krvotvorby. Transplantát sa využíva aj pri liečbe niektorých typov leukémie. Vzorka slúži výlučne pre liečbu darcu, prípadne pre jeho súrodenca."
Pravda však je, že za odber rodičia musia zaplatiť a podľa našich informácií ide o 25-tisíc korún. Potom je tu ešte ročný poplatok za uskladnenie v centrálnej banke. Ak ide o bezplatný odber, vtedy je vzorka zaradená do medzinárodného registra a aj vtedy majú darcovia šancu, že v prípade potreby dostanú vlastný transplantát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš