botanická záhrada predstavuje tatranskú kvetenu, ponúka prehliadku až 280 druhov rastlín.
"Hoci niektoré druhy kvitli už v apríli, otvorili sme v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi o týždeň neskôr. Kvôli kalamite. Tá nám v novembri nielenže zničila plot, ale podstatne poškodila hornú časť záhrady. Potrebovali sme z tejto časti presťahovať niektoré druhy kvetov, doslova ich zachrániť. Samozrejme, v celom TANAPe je po kalamite veľa roboty, expozícia teraz nemôže byť prioritou," uviedla botanička Zuzana Kyselová z Výskumnej stanice TANAPu, ktorá ETP metodicky vedie.
ETP je prístupná verejnosti od roku 1992, vždy v mesiacoch máj až september. Do roka ju navštívi v priemere okolo 9-tisíc ľudí. "Vzal som sem žiakov piateho ročníka. Najprv sme si prezreli múzeum TANAPu, deti videli skutočne hodnotný film o národnom parku a teraz v teréne vidia vzácne rastliny. Je to určite zaujímavejšia forma poznávania prírody, ako len teória vyčítaná z kníh," uviedol učiteľ prírodopisu Peter Legnavský zo Základnej školy v Poprade - Spišskej Sobote.
Záujem ľudí o tatranskú kvetenu už v roku 1993 presvedčil "tanapákov", aby vypestovali obľúbené druhy a ako sadenice ich ponúkali na predaj. "Má to predovšetkým ochranársky efekt, záhradkári tak netrhajú kvety v národnom parku, ale môžu si ich u nás kúpiť," dodala Zuzana Kyselová. V ponuke má ETP 70 druhov sadeníc, za ostatných desať rokov ich predali takmer dvadsaťtisíc. "Medzi najpopulárnejšie patrí silenka bezbyľová, záujem je o plesnivec, limbu i kosodrevinu," upresnila botanička.
Novinkou v tatranskej botanickej záhrade bude ešte túto sezónu bezbariérový prístup v zadnej časti areálu. ETP bude otvorená do polovice septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš