ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Spoločne robili odbery vzoriek vodného hmyzu v niektorých vodných tokoch v Tichej, Kôprovej, Velickej doline i v oblasti Belianskych Tatier.
Predbežné výsledky potvrdili mimoriadnu diverzitu vodného hmyzu vo vrchných častiach horských tokov a ukázali na potenciálne nebezpečenstvá v podobe spracovania drevnej hmoty, ktoré môže život vodného hmyzu ohroziť.
"Cieľom odberov nebol len výskum ekológie a rozšírenia vodného hmyzu v rámci riešenia grantových projektov, ale najmä podpora argumentov ochrany prírody pri odstraňovaní následkov veternej kalamity z vodných tokov na území národného parku," uviedol Juraj Švajda zo Správy TANAPu. Podľa jeho slov ak by sa z vodných tokov odstránili všetky popadané stromy, korytá tokov by sa výrazne presvetlili a zásadne by to ovplyvnilo práve diverzitu vodného hmyzu. "Tieto argumenty predstavíme v rámci ďalších rokovaní s vodohospodármi, či uspejeme, ťažko povedať, ochrana prírody v národnom parku nie je totiž vždy práve prioritou," skonštatoval Švajda.
Odborníci pri odbere vzoriek vo vodných tokoch potvrdili najmä prítomnosť vzácnych druhov podeniek a pošvatiek, našli aj dravé larvy vážok. Zistené druhy patria k tým, ktoré indikujú zmeny životného prostredia. "V rámci odberov k prekvapivým zisteniam patril napríklad katastrofálny stav rieky Biela pod obcou Ždiar. Spôsobuje ho absolútne nedostatočné čistenie odpadových vôd, ústiacich do rieky," dodal ochranár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš