našich predkov z obdobia od 17. do prvej polovice 19. storočia. Ide o rôzne kovové nástroje, keramické črepy a časť stavby. Práve posledný nález slúži ako dôkaz, že budova dnešného mestského úradu bola v minulosti o pár metrov dlhšia smerom k dnešnému župnému domu.
Ako pre naše noviny uviedol Mgr. Peter Harčar z Krajského pamiatkového ústavu v Prešove, podľa historických dokumentov budovu dnešného mestského úradu postavili v roku 1588. Neskôr prešla rôznymi stavebnými úpravami. Keďže Levoča bola obchodným strediskom, zdržiavali sa tam kupci a obchodníci z rôznych krajín. Budova mestského úradu vtedy slúžila ako stredisko obchodných mier.
"Podľa záznamov z 18 storočia, ide ešte o pôvodnú stavbu, v roku 1850 už však bola jedna časť objektu zbúraná. Levoču zachvátil rozsiahly požiar v roku 1849. Išlo o celé námestie. Dedukujeme, že za obeť padla aj budova dnešného mestského úradu, neexistuje však dôkaz," povedal P. Harčar.
Dôležitú výpovednú hodnotu má pre odborníkov nález kovových vecí, ako sú napríklad pánty a priečne kovanie z dverí i nožíky. Ako však P. Harčar vysvetlil, tieto nálezy sú vo veľmi zlom stave. Pre vtedajšiu dobu to boli predmety strohého charakteru. Dokazuje to, že vtedajší mocipáni k verejným budovám pristupovali s patričnou dávkou skromnosti. "Určite bohatšie bol vybavený napríklad dom richtára," upresnil P. Harčár.
Zaujímavé sú pre odborníkov aj nájdené keramické kusy. Ani v jednom prípade nejde o celú nádobu. "Stredoveký a novoveký človek používal vo svojej domácnosti keramické nádoby. Keď sa rozbili, zhromaždil črepy na jednom mieste a neskôr ich vysypal hlavne okolo svojho príbytku. Na to navrstvil hlinu," vysvetlil P. Harčar, prečo sa im keramické glazurované kusy podarilo nájsť vo väčšom množstve.
Nálezy z Levoče sú v týchto dňoch v rukách odborníkov, neskôr by niektoré kusy mali byť vystavené v konkrétnom múzeu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš