zastupiteľstva pochádza ešte z roku 1996, vtedy pravdepodobne tento úmysel zahatal nedostatok peňazí. Na pomník si Levočania opäť spomenuli vlani. Aj na poslednom rokovaní levočských poslancov sa opätovne skloňoval. Uznesenie o presťahovaní je síce na svete, pred pár dňami však nadobudol platnosť zákon, podľa ktorého ak chcú samosprávy nakladať s vojnovými hrobmi, musia mať povolenie od Ministerstva vnútra SR.
Levočský pamätník je svedectvom toho, ako sa so zmenou spoločenských pomerov mení vzťah ľudí k hodnotám. Levočský pomník venovaný hrdinom padlým v druhej svetovej vojne bol za socializmu ideovým miestom, dnes je v centre meste už biľagom.
Ako nás informoval vedúci oddelenia výstavby a územného plánovania na Mestskom úrade v Levoči Ľubomír Labuda, nepodarilo sa im nájsť v archíve oficiálny názov pomníka. „Dokonca neexistuje ani stavebné povolenie a ostatná dokumentácia," upresnil. Postavený bol v roku 1945, mesto ho slávnostne sprístupnilo pri prvom výročí Slovenského národného povstania. Náklady predstavovali 260-tisíc korún, o pár rokov sa dobudovala aj dlažba. Levočania vtedy dostali peniaze v celkovej výške 314-tisíc korún od štátnej inštitúcie podobnej dnešnému Ministerstvu kultúry SR. Postavený je z bežného materiálu, akým je travertín.
Pomník si „žil svoj pokojný život" v centre mesta až do deväťdesiatych rokov. Vtedy sa poslanci prvýkrát ozvali s tým, že pomník musí ísť z centra mesta preč. Iniciátorom tejto myšlienky bol známy historik docent PhDr. Ivan Chalupecký. Ako sa vyjadril pre naše noviny, v tomto prípade nejde o ideový zámer. „Na miestnom cintoríne sú pochovaní padlí v druhej svetovej vojne, preto by to bolo aj dôstojné miesto pre pomník. Navrhoval som, aby tam postavili aj pomník venovaný obetiam holokaustu a obetiam komunizmu. Spomínaný pomník nie je žiadnym umeleckým dielom, preto nepatrí do centra mesta. Bojkotuje kus námestia, ktorý by sa dal použiť na iné účely. Veď aj iné mestá majú takéto pomníky umiestnené práve na cintoríne," povedal nám známy historik, ktorý má na svojom konte niekoľko odborných diel.
S premiestnením pomníka sa spájajú sumy vyrážajúce dych. V roku 1996 na základe spomínaného uznesenia mesto vypracovalo štúdiu o premiestnení. Vtedy by si premiestnenie bolo žiadalo náklady vo výške 470-tisíc korún. V druhom kole, teda vlani, príslušné uznesenie hovorilo o sume 250-tisíc korún, to však ani zďaleka nestačí. „Vlani v auguste bolo prijaté uznesenie, a to premiestniť pomník na mestský cintorín. Termín bol do apríla tohto roka. Bohužiaľ, nepodarilo sa nám to splniť, začiatkom roka sme mali veľa práce s projektmi. Podľa posledného uznesenia z apríla tohto roku, pomník by sme mali premiestniť do konca septembra. Vyčlenené peniaze však nestačia, preto sa pôvodná suma navýšila na 750-tisíc korún," vysvetlil Ľ. Labuda.
Levočskí poslanci síce po tretíkrát odsúhlasili premiestnenie pomníka, v diskusii však odzneli aj názory proti. PaeDr. Ján Ferko (exSDĽ) bol zásadne proti zmene, a to kvôli vysokým nákladom. Podľa neho vynaložené peniaze by sa určite viac zišli pri rekonštrukčných prácach na chráme sv. Jakuba. Ako povedal, vraj tlmočí názory časti levočskej verejnosti. Preto žiadal, aby menoslov poslancov, ktorí boli za premiestnenie pomníka, figuroval v Levočskom informačnom mesačníku.
Mesto Levoča písomne požiadalo Ministerstvo vnútra SR o súhlas k premiestneniu pomníka. V týchto dňoch čakajú na odpoveď.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš