ale ani dôverčivosť, či šetrnosť Slovákov. Len málokedy si však uvedomujú, že priekupníkom prinášajú čistý zárobok a sebe problémy, pri ktorých môžu prísť aj o celý majetok.
Pracovníci Colného úradu (CÚ) Prešov počas uplynulého roka odhalili a riešili 758 prípadov porušenia daňových povinností. Keď sme sa zaujímali o aké porušenia najčastejšie išlo ani nás neprekvapilo, že v hre bola nafta, cigarety a spotrebiteľské balenie liehu. Kúpiť si niečo lacnejšie je však len jedna stránka mince. Napríklad taká motorová nafta.
"Takmer vždy je tu riziko, že pôjde o červenú naftu, ktorá sa však môže používať len na presne určený účel a môže sa nadobudnúť len na základe odberného poukazu. Keď zistíme neoprávnené použitie uložíme pokutu až do výšky pol milióna korún a nezáleží na tom, koľko nafty ste použili," uviedol riaditeľ CÚ Prešov Ľubomír Medvec (na snímke).
Rovnaký problém však môže nastať, ak sa vykurovací olej, ktorý zvyknú priekupníci ponúkať ako naftu, použije ako pohonná látka. Aj v takom prípade je poškodený kupujúci. Olej zvyčajne pokazí motor a majiteľ vozidla skončí v servise. Sankcia tiež nie je malá. Okrem dane totiž hrozí pokuta za najmenej 100-tisíc korún.
Ďalšiu najrozšírenejšiu kategóriu, pri ktorej dochádza k daňovým únikom tvoria tabakové výrobky. Riaditeľ CÚ má aj v tomto prípade pre občanov osvedčené odporúčania. "Vždy skontrolujte kontrolnú známku na krabičke a rozhodne neplaťte viac, ako je uvedené na slovenskej kontrolnej známke."
Trestný postih pre pašerákov je jasný. Ale hrozí aj spotrebiteľom sankcia, ak si kupujú pašované cigarety? Pýtali sme sa ďalej. "Týmto osobám colný úrad cigarety zabezpečí a následne tieto cigarety prepadnú v prospech štátu. Okrem toho dotyčná osoba musí zaplatiť spotrebnú daň pripadajúcu na zabezpečené množstvo cigariet a navyše jej uložíme pokutu vo výške najmenej 10-tisíc korún."
S vynaliezavosťou sa však colníci stretli aj pri spotrebiteľskom balení liehu (SBL). To má byť tiež označené kontrolnou známkou. Do konca roku 2005 síce platí aj pôvodná kontrolná páska platná pred 1. májom 2004, ale od januára 2006 už bude v obchodnej sieti akceptované len balenie so známkou. Zaujímalo nás, aký je v tom rozdiel.
"V identifikačnom čísle. Na kontrolnej známke je 12-miestny kód, na pôvodnej páske 9-miestny. Predajcovia by si to mali skontrolovať, pričom prvých 6 čísel udáva registračné odberné číslo, ďalšie trojčíslie označuje objem a posledné trojčíslie udáva koncentráciu. Keď zistíme falošnú známku, alebo pretrhnutú pásku obchodníkovi hrozí okrem zhabania tovaru aj pokuta vo výške dane pripadajúcej na množstvo neoznačeného SBL zvýšená o 50-tisíc korún," konkretizoval Ľ. Medvec.
Popri množstve pravidiel, ktoré sa po vstupe do EÚ zmenili je tu ešte novela zákona o spotrebnej dani z liehu, ktorá je platná od novembra 2004. Tá podnikateľom, ktorí prijímajú, alebo vydávajú lieh v spotrebiteľskom balení uľahčuje oznamovaciu povinnosť. Údaje totiž nemusia uvádzať každý mesiac jednotlivo, čo v malej aj veľkej prevádzke zdržiavalo personál, ale stačí ak tak raz mesačne urobia elektronicky. Samozrejme, po dohode s príslušným colným úradom. Oznamovacia povinnosť je ohraničená termínom. Hlásenie by sa malo k colníkom dostať do 25. v kalendárnom mesiaci. Inak im hrozí pokuta za dve tisícky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš